ABB i Hewlett Packard Enterprise zmniejszą zużycie energii przez superkomputery

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

ABB razem z Hewlett Packard Enterprise (HPE) wspólnie pracują nad technologią, które ma ograniczyć zużycie energii przez superkomputery, przy jednoczesnym zwiększeniu ich mocy obliczeniowej i niezawodności. Obecnie najwydajniejsze centra danych wykorzystują superkomputery do analizowania skomplikowanych problemów, takich jak modelowanie pandemiczne, medycyna precyzyjna, zmiany klimatu i mechanika kwantowa. Firmy HPE i ABB są globalnymi, strategicznymi partnerami od listopada 2017 roku.

ABB i Hewlett Packard Enterprise zmniejszą zużycie energii przez superkomputery

Superkomputery Cray HPE wykorzystują odpowiednie rozwiązanie polegające na zasilaniu urządzeń prądem stałym o wysokim napięciu, co przyczynia się do mniejszego zużycia miedzi. Wydajność wyższego napięcia prądu stałego jest ogromna w porównaniu z prądem AC, co przekłada się na dużą redukcję strat, aż o 95%. To rozwiązanie pozwala zasilaczowi na zwiększenie lub zmniejszenie mocy, w zależności od obciążenia obliczeniowego, co zapewnia maksymalną wydajność podczas mniejszego, a także pełnego wykorzystania zasobów systemu.

Monitorowanie w czasie rzeczywistym aspektów cieplnych i energetycznych superkomputerów stanowi kolejną korzyść. Serwery HPE oferują wbudowane monitory zasilania i temperatury na najważniejszych komponentach, a dane wyjściowe są agregowane i raportowane za pomocą zdalnego oprogramowania HPE Integrated Lights Out. Ta platforma pozwala użytkownikom doglądać stopień wykorzystania zasobów sprzętowych, zużycia energii i wydzielanego ciepła za pomocą wbudowanych narzędzi, takich jak HPE OneView, HPE InfoSight, ABB Ability Data Center Automation.

W połączeniu z ABB Ability Data Center Automation, przemysłowym rozwiązaniem ABB dla lokalnych i hybrydowych środowisk chmurowych, HPE i ABB są w stanie zautomatyzować korelację między obciążeniem a dynamiką procesora z chłodzeniem centrów danych, co skutkuje zmniejszeniem zużycia energii do 30%.

źródło: ABB

Zobacz również