Amazon przejmie startup Zoox

| Gospodarka Aktualności

Amazon zgodził się na zakup start-upu Zoox działającego w sektorze motoryzacyjnym. Kalifornijska spółka zatrudniająca 1 tyś. osób pracuje nad prototypowym pojazdem, który może z łatwością poruszać się w różnych kierunkach. Jego konstrukcja jest symetryczna, co oznacza, że nie posiada wyraźnego przodu i tyłu.  Pojazd ten jest przeznaczony do miejskiego transportu pasażerskiego.

Amazon przejmie startup Zoox

Zoox testuje swój autonomiczny system jazdy w zmodernizowanych samochodach Toyota Highlanders w San Francisco i Las Vegas. Amazon w ostatnich latach prowadzi doświadczenia z wykorzystaniem nowych technologii dostarczania paczek, w tym dronów i autonomicznych robotów. Nie wiadomo jednak, czy firma jest zainteresowana wykorzystaniem technologii opracowanych przez Zoox do właśnie tych celów lub konkurowania na rynku miejskiego transportu pasażerskiego z takimi podmiotami, jak Uber i Waymo należącym do Alphabet. Amazon prawdopodobnie w najbliższym czasie ogłosi umowę, ale nie zamierza ujawnić dokładnej ceny przejęcia.

Wall Street Journal niedawno poinformowało, że Amazon i Zoox prowadzą rozmowy, a wartość transakcji prawdopodobnie nie przekroczy 3,2 mld dolarów. Według Financial Times, Amazon po przejęciu spółki planuje zezwolić Zoox na kontynuowanie działalności jako podmiot niezależny.

Zoox od stycznia 2019 roku jest zarządzany przez byłą dyrektor Intela - Aichę Evans. Ostatnio startup spotkał się z pewnymi wyzwaniami, w tym pozwem wniesionym przez Teslę, w którym domniemano kradzież tajemnic handlowych i rozwiązań technologicznych.

źródło: Engineering and Technology