Humanoidalny robot pomaga ograniczyć biurokrację w Rosji

| Gospodarka Roboty

Podobny do człowieka robot, zaprojektowany i wyglądający jak urzędniczka, zaczął świadczyć usługi publiczne w rządowym biurze na Syberii. Humanoid o długich blond włosach i brązowych oczach obsługuje klientów w Permie, mieście położonym 1100 km na wschód od Moskwy. Jak wyjaśnia firma Promobot, by wyglądał jak przeciętna Rosjanka rysy twarzy zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję w oparciu o analizę wyglądu kilku tysięcy kobiet.

Humanoidalny robot pomaga ograniczyć biurokrację w Rosji

Robotyczna urzędniczka ma na sobie oficjalny uniform w postaci białej koszuli i brązowej kamizelki, może odtworzyć ponad 600 ruchów mimicznych ludzkich twarzy, poruszając oczami, brwiami i ustami oraz innymi mechanicznymi mięśniami pokrytymi sztuczną skórą.

Obecnie pomaga jedynie w wydawaniu zaświadczeń o czystej przeszłości kryminalnej i braku danych dotyczących zażywania narkotyków - to dokumenty wymagane w Rosji do przeprowadzenia różnych czynności prawnych. Może zadawać ogólne pytania i odpowiadać na nie oraz jest podłączony do skanera i drukarki. Ma także dostęp do bazy danych dokumentów, całkowicie zastępując pracownika urzędu.

źródło: Reuters, Promobot