Ford kupił humanoidy firmy Agility Robotics

| Gospodarka Roboty

Agility Robotics wprowadza do swojej oferty humanoidalne roboty, które mogą pracować z ludźmi i poruszać się między nimi. Pierwszym klientem firmy jest Ford Motor, który zakupił dwa takie humanoidy. To działanie stanowi kontynuacje partnerstwa między firmami, mającego na celu zbadanie sposobów pomocy klientom, w tym przedsiębiorstwom wykorzystującym pojazdy autonomiczne.

Ford kupił humanoidy firmy Agility Robotics

Dalsza współpraca skoncentrowana będzie na wewnętrznej logistyce i na jej końcowych procesach. Badania skupią się również na komunikacji pojazdów autonomicznych z robotami i otoczeniem poprzez zaawansowane systemy łączności. Przykładowo, połączone z siecią samochody Forda mogą stale aktualizować dane w chmurze, które udostępniane będą innym urządzeniom, bez potrzeby ponownego generowania tego samego rodzaju danych.

W związku z tym, że praca humanoidalnego robota Digit będzie stanowić część usług dostarczania paczek, zespół badawczy spodziewa się, że komunikacja z urządzeniem dostarczy wiele specyficznych informacji, takich jak preferowane miejsce dostawy lub inne indywidualne potrzeby klientów.

- Ponieważ internetowa sprzedaż detaliczna stale rośnie, uważamy, że roboty pomogą naszym klientom budować silniejsze firmy, czyniąc dostawy bardziej wydajnymi i przystępnymi cenowo dla nas wszystkich. W tym roku wiele się nauczyliśmy, pracując z firmą Agility, teraz możemy przyspieszyć nasze prace dzięki komercyjnym robotom Digit - powiedział Ken Washington, wiceprezes Ford Research and Advanced Engineering i dyrektor ds. Technologii.

 
Robot Cassie

Od czasu pokazania w maju pierwszego prototypu Digita firma Agility Robotics dokładnie go przetestowała, dopracowała projekt i dodała funkcje, dzięki którym można było rozpocząć produkcję i sprzedaż. Zastosowane ulepszenia obejmują zaawansowane stopy, które pomagają Digitowi utrzymać równowagę i zapewniają dokładniejsze ruchy, nowe czujniki do mapowania otoczenia oraz wydajny sprzęt komputerowy.

Firma Agility Robotics wcześniej prowadziła sprzedaż robota Cassie w formie dwunożnej platformy badawczej w okresie sierpień 2017-lipiec 2019. Dopiero w drugiej połowie 2019 roku firma przeniosła swoje zasoby na produkcję Digita.

Robot Digit został zaprojektowany tak, aby mógł poruszać się w pozycji stojącej, więc nie będzie miał problemu z pokonywaniem tej samej drogi co ludzie.

Unikalna konstrukcja pozwala maszynie ciasno złożyć się w celu łatwego transportowania z tyłu pojazdu, dopóki nie zostanie uruchomiona. Gdy pojazd dotrze do miejsca docelowego, Digit może być uruchomiony, by pobrać paczkę z pojazdu i zrealizować ostatni etap dostawy. Jeśli napotka nieoczekiwaną przeszkodę, może wysłać obraz do pojazdu, aby wykorzystać dodatkową moc obliczeniową. Pojazd może nawet wysłać te informacje do chmury i zwrócić się o pomoc do innych systemów, by umożliwić Digitowi sprawną nawigację, pomagając utrzymać lekkość i zwinność ruchów robota. Niewielka masa humanoida pomaga wydłużyć czas pracy.

Dwa przedprodukcyjne prototypy Digita są prezentowane na stoisku Forda, na odbywających się właśnie w Las Vegas (do 10 stycznia) targach CES 2020.

 

źródło: Ford

Zobacz również