WorkFar oferuje masową produkcję robotów humanoidalnych
| Gospodarka RobotyWorkFar Robotics - firma specjalizująca się w komercyjnych humanoidalnych robotach usługowych do zastosowań przemysłowych - jeszcze nie znalazła się w kręgu zainteresowania inwestorów działających w obszarze venture capital, a mimo to osiągnęła etap masowej produkcji, czyli poziom konkurentów, którzy otrzymują miliardy dolarów wsparcia inwestycyjnego.
Wiele firm, szczególnie tych z branży robotyki, polega na kapitale wysokiego ryzyka i mogą przetrwać lata - a nawet dekadę - bez osiągania zysku. Sukces w budowaniu firmy bez żadnej zewnętrznej inwestycji, to rzadkie osiągnięcie. Mimo to WorkFar Robotics rozwija się tak, jak konkurenci, którzy otrzymali od 100 mln do ponad 1 mld dolarów finansowania.
W świecie robotyki przemysłowej oferta firmy WorkFar jest wyjątkowa. Najczęstszym modelem biznesowym w branży jest sprzedaż przemysłowemu producentowi drogiego produktu i ewentualnie świadczenie usług integracyjnych. Firmom, których nie stać na zaakceptowanie wysokiej ceny, niektórzy dostawcy robotyki oferują subskrypcję "Robot-as-a-Service". WorkFar idzie o krok dalej, umożliwiając klientom dzierżawę zarówno robota, jak i działającego zdalnie operatora, bez opłaty początkowej.
Połączenie zaawansowanego robota humanoidalnego, programowania wspomaganego przez AI oraz opcjonalnego operatora-człowieka stanowi gotowe rozwiązanie dla magazynów i producentów zmagających się z wyzwaniami, takimi jak długotrwałe niedobory siły roboczej, obawy dotyczące bezpieczeństwa pracowników i wypalenia zawodowego, a także problemy z wydajnością i spójnością. Ponieważ opcjonalny teleoperator jest zdalny, WorkFar może do wsparcia klientów wykorzystać globalną siłę roboczą.
Robot "Syntro" wykorzystuje śledzenie wzroku w wirtualnej rzeczywistości i algorytmy AI do lokalizowania i chwytania obiektów na polecenie operatora, a operator otrzymuje informacje zwrotne o podnoszeniu obiektów za pomocą rękawiczek haptycznych. Podstawą działania robota jest ludzka inteligencja, której - pomimo szybkich postępów w dziedzinie AI - nadal nie można pokonać.
Chociaż "Syntro" jest urządzeniem zupełnie nowym, zakład firmy WorkFar w USA ma ponad 40 lat doświadczenia w produkcji plastikowych i metalowych części do maszyn przemysłowych i wyrobów konsumenckich. Ta specjalistyczna wiedza jest teraz na miejscu wykorzystywana do masowej produkcji robotów humanoidalnych, co eliminuje pośredników i prowadzi do większej wydajności operacyjnej. Biorąc pod uwagę problemy z łańcuchem dostaw, które od kilku lat sieją spustoszenie w działalności firm zajmujących się robotyką, jest to ogromna zaleta.
Inwestycje w robotykę wychodzą z kryzysu
Inwestycje w branży robotyki osiągnęły w 2023 roku poziom najniższy od pięciu lat, szczególnie w obszarze pojazdów autonomicznych (AV). Było to częściowo wynikiem powszechnej korekty rynku w zakresie inwestycji venture capital, przy czym dodatkowo nie pomogły obawy dotyczące ustawodawstwa i negatywna prasa wokół pojazdów autonomicznych. Kryzys był jednak tymczasowy i kapitał wysokiego ryzyka w dziedzinie robotyki ponownie zaczyna szybko rosnąć, a liderami stają się pionierskie firmy robotyczne skupiające się na logistyce, bezpieczeństwie i zastosowaniach medycznych.
Inwestowanie w robotykę jest teraz atrakcyjniejsze głównie za sprawą imponującego wzrostu możliwości sztucznej inteligencji. Modele AI pozwalają robotom wykonywać złożone zadania, jak np. chwytanie obiektów o nieustalonych, dowolnych kształtach w sposób znacznie płynniejszy i dokładny. AI pozwala robotom się uczyć, szybko zwiększając ich wydajność. Do czerpania największych korzyści z szybkiego rozwoju AI gotowe są właśnie roboty humanoidalne, mające potencjał w wielu branżach - od produkcji, po opiekę zdrowotną i pomoc osobistą. Dziesięcioletnie prognozy dla rynku robotów humanoidalnych wzrosły z jedynie 6 mld do prawie 200 mld dolarów. Według niektórych skrajnych szacunków przekraczają nawet 24 bln dolarów.
Nawet przy szybkich postępach w zakresie modeli AI niezbędny będzie autorytet inteligencji ludzkiej. To kluczowy element wizji firmy WorkFar, według której zespół człowiek-robot zapoczątkuje nową erę produktywności, wprowadzając wydajność do fabryk i zakładów na całym świecie. To rozwiązanie bierze pod uwagę to, co inne rozwiązania pomijają - fakt, że prawdziwa produktywność zależy od ludzkiego podejmowania decyzji i wydajności robota, które są ze sobą powiązane, a nie odizolowane. Dzięki produktowi gotowemu do wprowadzenia na rynek, który można wyprodukować we własnej fabryce, WorkFar nie jest już start-upem.
źródło: WorkFar Robotics