IBM podjął współpracę z Boston Dynamics

| Gospodarka Roboty

Zapotrzebowanie na robotykę opartą o AI rośnie w sektorach m.in. produkcyjnych i logistycznych. Połączenie AI z robotyką pozwala na szybszą analizę danych, identyfikację problemów w czasie rzeczywistym i usprawnienie procesów. Boston Dynamics i IBM podejmują współpracę, aby opracować mobilny system analizy brzegowej do zastosowań przemysłowych.

IBM podjął współpracę z Boston Dynamics

Według badania przeprowadzonego przez organizację IBM Institute for Business Value, 56% producentów wdrożyło robotykę opartą na sztucznej inteligencji, aby w pełni zautomatyzować proces podejmowania decyzji, a 83% respondentów zgadza się, że inteligentna automatyzacja pomoże ich organizacjom sprostać strategicznym wyzwaniom i poprawić wyniki biznesowe. Firmy wskazują jednak, że większość dzisiejszych systemów do przetwarzania brzegowego oraz urządzeń IoT ma charakter stacjonarny, nieelastyczny i często nie są w stanie reagować na szybko zmieniające się środowisko.

W odpowiedzi na występujące ograniczenia IBM i Boston Dynamics ogłosili współpracę, której celem jest dostarczanie systemów analizy danych do zastosowań w środowiskach typu EDGE. Dzięki nowym rozwiązaniom w zakresie sztucznej inteligencji i chmury hybrydowej, opracowanym przez IBM Research, podmiot IBM Consulting opracuje moduły brzegowe, które będzie można zintegrować z robotem Spot, stworzonym przez firmę Boston Dynamics.

Ponieważ klienci przemysłowi szukają rozwiązań zrobotyzowanych, Boston Dynamics i IBM przekształcają Spota w inteligentne mobilne urządzenie do obliczeń EDGE, projektując je tak, aby zapewnić personelowi operacyjnemu większą elastyczność w kontrolowaniu i monitorowaniu sprzętu.

Zakład energetyczny i gazowy National Grid obsługujący Massachusetts i Nowy Jork, aktywnie testuje nową technologię. Robot Spot zaczął już przeprowadzać regularne, autonomiczne inspekcje w zakładach National Grid, a integracja zaawansowanej, sztucznej inteligencji IBM dodaje możliwość przetwarzania znacznie większej ilości danych przez jednostkę, co przełoży się na krótszy czas reakcji w przypadku wykrycia problemu.

Współpraca tych trzech firm pozwala przetestować w środowisku przemysłowym wnioskowanie niemal w czasie rzeczywistym. Wnioskowanie przez AI obejmuje analizę termowizualną na podstawie danych zebranych przez robota. National Grid ma na celu wykorzystanie przetwarzania w rozproszonych systemach do natychmiastowego wykrywania problemów. Personel ma być powiadamiany o usterkach nawet zanim robot zakończy swoją pracę.

Wszystkie te technologie powinny być również skalowalne w wielu lokalizacjach i typach sprzętu. Do tego celu IBM wykorzysta swoje narzędzia i zasoby w dziedzinie EDGE, 5G, bezpieczeństwa i chmury hybrydowej. Kluczem do skalowania jest również integracja z systemami zarządzania zasobami, takimi jak IBM Maximo Application Suite.

źródło: Robotics&Automation News

Zobacz również