Boston Dynamics przedstawia robota do automatyzacji magazynów

| Gospodarka Roboty

Firma Boston Dynamics zaprezentowała robota Stretch, zaprojektowanego z myślą o zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania na elastyczne rozwiązania automatyzacyjne w branży logistycznej. Oznacza to oficjalne wejście firmy do sektora automatyzacji magazynów - szybko rozwijającego się rynku napędzanego zwiększonym popytem w handlu elektronicznym.

Boston Dynamics przedstawia robota do automatyzacji magazynów

Stretch to pierwszy robot komercyjny Boston Dynamics zaprojektowany specjalnie dla obiektów magazynowych i centrów dystrybucji, których jest według analityków ponad 150 tys. na całym świecie. Jest przeznaczony do wykonywania szeregu zadań, w których wymagane jest szybkie przemieszczanie pudeł, zaczynając od rozładunku ciężarówek, a następnie rozszerzając je na kompletowanie zamówień.

Mała, mobilna podstawa robota pozwala na nawigację i manewrowanie w ciasnych przestrzeniach, a także dostosowywanie się do zmieniających się układów obiektu, eliminując potrzebę tworzenia kosztownej, stałej infrastruktury automatyki. Stretch wyposażony jest w technologię widzenia maszynowego Boston Dynamics, która umożliwia łatwą identyfikację pudełek. Jego system wizyjny współpracuje z funkcją Pick & Place, zapewniając dokładne wykonywanie zadań.

Tradycyjne podejście do automatyzacji magazynu wymaga albo instalacji stałej infrastruktury, albo robotów mobilnych, które transportują towary, ale mają trudności ze spełnianiem wymagań dotyczących produktywności tak, by być atrakcyjną inwestycją dla operatorów magazynów. Stretch oferuje dostawcom usług logistycznych łatwiejszą drogę do automatyzacji, dzięki pracy w istniejących przestrzeniach magazynowych bez konieczności kosztownej rekonfiguracji lub inwestycji w nową stałą infrastrukturę.

Boston Dynamics poszukuje obecnie klientów do pilotażowego wdrożenia robotów Stretch w zakresie rozładunku ciężarówek przed ich komercyjnym wdrożeniem w 2022 r.

źródło: Robotics & Automation

Zobacz również