Projekt robota Xiaomi przybiera formę open-source

| Gospodarka Roboty

Organizacja Canonical, która odpowiada za system operacyjny Ubuntu dystrybuowany na licencji open-source, zamierza zintegrować oprogramowanie z robotem CyberDog. Maszyna ta została opracowana przez chińskiego giganta Xiaomi. Firma oświadcza, że jej robotyczne przedsięwzięcie ma na celu polepszenie warunków związanych z rozwojem tych maszyn oraz promowaniem branży robotów. Canonical wskazuje, że integracja Ubuntu z CyberDogiem pomoże stać się urządzeniu platformą technologiczną typu open-source.

Projekt robota Xiaomi przybiera formę open-source

Kierownik projektu robota Huang Changjiang powiedział, że CyberDog w przyszłości stanie się partnerem technologicznym dla programistów podczas realizacji projektów. CyberDog otrzyma system operacyjny Ubuntu w wersji 18.04. Obecnie Xiaomi wprowadziło do sprzedaży 1000 takich jednostek.

Robota wyposażono w autorskie serwosilniki zapewniające maksymalny moment obrotowy na poziomie 32 Nm, 220 obr./min. Pozwala to na poruszanie się z prędkością 3,2 m/s. W roli jednostki obliczeniowej znalazł się układ Nvidia Jetson Xavier NX Edge o mocy 21 TOPS i przemysłowy dysk SSD o pojemności 128 GB.  Za kontakt z otoczeniem będzie odpowiadać 11 czujników i 6 mikrofonów terenowych.  Zestaw zastosowanych czujników obejmuje kamery, sensory ultradźwiękowe i pozycji, moduł GPS i LiDAR. Zastosowane silniki pozwolą robotowi na łatwe wykonywanie różnych złożonych ruchów, takich jak backflip. Wbudowane AI będzie odpowiadać za system wizualny, interakcję głosową oraz funkcje motoryczne robota. Do przetwarzania obrazu wykorzystano opracowaną przez Intela technologię RealSense. Maszynę wyposażono w port HDMI i trzy gniazda USB typu C. Waga robota zamyka się w 14 kg.

Projekt CyberDog poświęcony jest budowie czteronożnych platform, które pomogą rozwijać nowe robotyczne technologie. Dzięki środowisku programistycznemu typu open source Xiaomi będzie mogło zbudować platformę oferującą wiele aplikacji i zapewniającą szeroką kompatybilność z technologiami wykorzystywanymi w dziedzinie robotyki.

Na tle podobnych urządzeń CyberDog firmy Xiaomi wyróżnia się również ceną. Opracowany przez Boston Dynamics czworonożny Spot kosztuje około 74 tys. dolarów. Cena oferowanego przez Xiaomi CyberDoga wynosi 1540 dolarów. Canonical stwierdził, że przystępna cena chińskiego robota pozwoli wielu instytutom badawczym i start-upom zbudować i przyspieszyć rozwój projektów w zakresie czteronożnych platform. Xiaomi zapewnia, że jakość robota została utrzymana na wysokim poziomie, pomimo niskiej ceny.

źródło: Robotics&Automation News, XIaomi

Zobacz również