Rynek czujników LiDAR z dwucyfrowym wzrostem

| Gospodarka Pomiary

LiDAR wykorzystywany jest do obrazowania otoczenia w czasie rzeczywistym. Technologia ta może działać zarówno w dzień, jak i w nocy, dzięki zastosowaniu wiązki lasera. LiDAR coraz częściej stosowany jest w urządzeniach z systemem autonomicznej jazdy, począwszy od urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak roboty sprzątające, po autonomiczne samochody i pojazdy przemysłowe, m.in. roboty AGV.

Rynek czujników LiDAR z dwucyfrowym wzrostem

Według danych przygotowanych przez agencję analityczną Fact.MR, w latach 2016-2020 rynek technologii LiDAR rozwijał się w tempie 5,9% rocznie. W roku 2021 segment ten został wyceniony na 1,7 mld dolarów. Pandemia COVID-19 w 2020 roku zakłóciła globalne łańcuchy dostaw półprzewodników, co przełożyło się na spadek popytu na czujniki LiDAR do zastosowań motoryzacyjnych. Trend ten był notowany przez trzy kwartały.

Dla rynku czujników LiDAR analitycy optymistycznie postrzegają lata 2021-2023. Coraz więcej firm motoryzacyjnych nawiązuje współpracę z podmiotami z segmentu IT w celu komercjalizacji autonomicznych samochodów. Przemysł kosmiczny również nabiera rozpędu, co daje możliwość producentom tych czujników na rozwój ich produktów.

Oprócz tego, na wzrost zapotrzebowania na czujniki LiDAR wpływa rozwój i automatyzacja rolnictwa. Technologia ta jest wykorzystywana do monitorowania upraw i lepszego zarządzania gruntami rolnymi. Szacuje się, że wzrost rynku czujników LiDAR będzie charakteryzować wskaźnik CAGR na poziomie 12,5% do 2031 roku.

Jaką rolę ma przemysł motoryzacyjny w rozwoju czujników LiDAR?

W ciągu ostatnich kilku dekad przemysł motoryzacyjny odnotował gwałtowny wzrost i szacuje się, że utrzyma się on przez cały okres prognozy. Oczekuje się, że powstający rynek pojazdów autonomicznych i elektrycznych zwiększy popyt na technologię LiDAR ze względu na jej możliwości zastosowania, niezawodność i wydajność.

Technologia LiDAR jest integrowana z funkcjami, takimi jak mapowanie 3D i czujnikami otoczenia samochodu. Rozwiązania te będą miały w przyszłości kluczowe znaczenie dla rynku. Zaobserwowano również, że technologia LiDAR rozwija się w obszarze motoryzacyjnym związanym z zaawansowanymi systemami wspomagania kierowcy. Oczekuje się, że popyt na pojazdy autonomiczne wzrośnie w ciągu następnej dekady, co przełoży się na zapotrzebowanie na czujniki LiDAR. W ciągu ostatnich czterech dekad zarejestrowano tysiące patentów w kontekście technologii LiDAR do zastosowań motoryzacyjnych, co odzwierciedla potencjał technologii LiDAR w nadchodzących latach.

Jak rosnące zapotrzebowanie na smartfony wpłynie na rynek czujników LiDAR?

Popyt na urządzenia elektroniczne, takie jak telefony komórkowe i tablety, gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wiele czynników wskazuje na to, że trend ten utrzyma się do 2031 roku. Integracja czujników LiDAR ze smartfonami i tabletami może być kolejną technologią, która zrewolucjonizuje przemysł elektroniczny.

Jednym z takich przykładów jest Apple, który jako pierwszy zintegrował swoje tablety z technologią LiDAR. Czujniki LiDAR są w stanie pracować z dokładnością pojedynczych fotonów nawet z odległości 5 metrów. Wykorzystanie systemów LiDAR zapewnia większą precyzję i nowe możliwości dla aplikacji pomiarowych. Oczekuje się, że postęp technologiczny w tej branży znacząco wpłynie na popyt na systemy LiDAR.

Czy wysokie koszty ograniczą wzrost popytu na czujniki LiDAR?

Wdrożenie technologii LiDAR w motoryzacji, lub jakiekolwiek innej dziedzinie, generuje wysokie koszty. Na chwilę obecną technologia LiDAR jest wykorzystywana tylko przez producentów pierwszego rzędu, ze względu na ich wysoki koszt. Jest to nadal nieosiągalne dla producentów działających w segmencie konsumenckim. Firmy nieustannie prowadzą badania z wykorzystaniem różnych technologii, takich jak FMCW, OPA i MEMS.

Ponadto firmy koncentrują się na opracowaniu tańszych technologii, które będzie można wdrożyć do masowej produkcji. Szacuje się, że podmioty, które będą w stanie osiągnąć ten cel technologiczny, umożliwiający uruchomienie produkcji czujników LiDAR w stosunkowo niskiej cenie, utrzymają się na rynku i zdobędą większe udziały w tym segmencie.

Najbardziej dochodowy region dla producentów czujników LiDAR

Analitycy wskazują, że najbardziej dochodowym regionem w zakresie czujników tego typu  jest Ameryka Północna. W 2020 roku region ten odpowiadał za 26% światowego rynku modułów LiDAR. Wynika to z rosnących inwestycji rządowych na aplikacje do przetwarzania obrazu. Ponadto producenci samochodów i integratorzy nowych technologii, tacy jak Google, Uber i Tesla, koncentrują się na pojazdach autonomicznych, co daje impuls dla producentów LiDARów.

źródło: Fact MR