Roczne tempo robotyzacji logistyki utrzyma się powyżej 37%

Pandemia COVID-19 przyspieszyła tempo transformacji cyfrowej, przenosząc technologię do codziennego życia i pracy. Nic nie wskazuje na to, że tempo cyfrowej ekspansji miałoby zwolnić. Według danych przygotowanych przez firmę analityczną ABI Research, do 2026 roku światowe wykorzystanie cobotów w magazynach ma przekroczyć poziom 47 tys. jednostek. W okresie analizy roczny wzrost ma nie spadać poniżej 37%.

Posłuchaj
00:00

Dane pokazują, że jest to wzrost gwałtowny, biorąc pod uwagę wykorzystanie cobotów w logistyce, w 2021 roku, na poziomie 10 tys. jednostek. Dla porównania, w 2020 roku na świecie do obsługi magazynów wykorzystywano zaledwie 2 tys. robotów współpracujących.

Adhish Luitel, analityk branżowy w ABI Research wskazuje, że uczenie maszynowe pozwala robotom działać wydajniej i wykonywać coraz więcej zadań. Magazyny, które przeszły robotyzację, uzyskują lepsze wyniki w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań.

W 2030 roku dostawy autonomicznych robotów mobilnych wyniosą 309 tys. jednostek. Dla porównania, w 2021 roku odnotowano sprzedaż na poziomie 7 tys. jednostek.

Susan Beardslee, główna analityk w ABI Research wyjaśnia — Wyzwania związane z dostawami na ostatnim etapie obejmują skrócenie czasu realizacji i obawy o rentowność. Wynika to z tego, że za około 50% wszystkich kosztów realizacji wysyłki odpowiada właśnie ostatni etap, czyli bezpośrednia dostawa do klienta. Istnieją problemy związane ze skalowaniem  zasobów logistycznych, których podstawą jest personel i flota pojazdów. Jest niezwykle ważne, aby firmy w pełni zoptymalizowały ostatni etap transportu.

Zebrane z ostatnich lat dane, obejmujące takie dziedziny, jak polityka handlowa, pandemia i zakłócony łańcuch dostaw, powinny dostarczyć wglądu i informacji do rozpoczęcia działań niezbędnych do wytyczenia nowej drogi w 2022 roku.

Źródło: ABI Research

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Powiązane treści
Szybko rośnie gęstość robotyzacji w sektorze produkcyjnym
Jak skorzystać z ulgi na robotyzację?
BYD rezygnuje z produkcji pojazdów z silnikami spalinowymi
Rynek czytników kodów kreskowych przekroczy 8 mld dolarów
Rynek czujników LiDAR z dwucyfrowym wzrostem
Wzrost robotyzacji portów morskich wyniesie 26%
Nvidia inwestuje w zrobotyzowany autonomiczny transport
Transformacja cyfrowa w okresie pandemii

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów