Roczne tempo robotyzacji logistyki utrzyma się powyżej 37%

| Gospodarka Roboty

Pandemia COVID-19 przyspieszyła tempo transformacji cyfrowej, przenosząc technologię do codziennego życia i pracy. Nic nie wskazuje na to, że tempo cyfrowej ekspansji miałoby zwolnić. Według danych przygotowanych przez firmę analityczną ABI Research, do 2026 roku światowe wykorzystanie cobotów w magazynach ma przekroczyć poziom 47 tys. jednostek. W okresie analizy roczny wzrost ma nie spadać poniżej 37%.

Roczne tempo robotyzacji logistyki utrzyma się powyżej 37%

Dane pokazują, że jest to wzrost gwałtowny, biorąc pod uwagę wykorzystanie cobotów w logistyce, w 2021 roku, na poziomie 10 tys. jednostek. Dla porównania, w 2020 roku na świecie do obsługi magazynów wykorzystywano zaledwie 2 tys. robotów współpracujących.

Adhish Luitel, analityk branżowy w ABI Research wskazuje, że uczenie maszynowe pozwala robotom działać wydajniej i wykonywać coraz więcej zadań. Magazyny, które przeszły robotyzację, uzyskują lepsze wyniki w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań.

W 2030 roku dostawy autonomicznych robotów mobilnych wyniosą 309 tys. jednostek. Dla porównania, w 2021 roku odnotowano sprzedaż na poziomie 7 tys. jednostek.

Susan Beardslee, główna analityk w ABI Research wyjaśnia — Wyzwania związane z dostawami na ostatnim etapie obejmują skrócenie czasu realizacji i obawy o rentowność. Wynika to z tego, że za około 50% wszystkich kosztów realizacji wysyłki odpowiada właśnie ostatni etap, czyli bezpośrednia dostawa do klienta. Istnieją problemy związane ze skalowaniem  zasobów logistycznych, których podstawą jest personel i flota pojazdów. Jest niezwykle ważne, aby firmy w pełni zoptymalizowały ostatni etap transportu.

Zebrane z ostatnich lat dane, obejmujące takie dziedziny, jak polityka handlowa, pandemia i zakłócony łańcuch dostaw, powinny dostarczyć wglądu i informacji do rozpoczęcia działań niezbędnych do wytyczenia nowej drogi w 2022 roku.

źródło: ABI Research

Zobacz również