Wzrost robotyzacji portów morskich wyniesie 26%

| Gospodarka Przemysł 4.0

Porty morskie na całym świecie zwiększyły liczbę rozwiązań w zakresie automatyzacji lub rozpoczęły inicjatywy w tym zakresie, aby zmniejszyć zatłoczenie portów. Według agencji analitycznej ABI Research liczba wdrożeń wózków AGV w portach morskich w 2027 roku przekroczy 150 tys.

Wzrost robotyzacji portów morskich wyniesie 26%

Roczna stopa wzrostu w tym segmencie w latach 2022-2027 będzie utrzymywać się na poziomie 26%. W ostatnim czasie porty morskie stały się głównym obiektem zainteresowania sektora telekomunikacyjnego, ponieważ prywatne sieci komórkowe są niezbędne do usprawnienia działania zautomatyzowanych rozwiązań, w tym przetwarzania danych, obsługi IoT i komunikacji między maszynami a personelem.

Zgodnie z prognozami w 2027 roku globalny rynek ładunków wychodzących przekroczy 13 mln ton, przy wskaźniku CAGR na poziomie 5%. W związku z tym firmy coraz częściej inwestują w infrastrukturę i wprowadzają sieci 5G i LTE obejmujące swoim zasięgiem cały obszar portu.

Dostawcy usług telekomunikacyjnych, tacy jak Vodafone i Huawei, współpracują z zarządem portów w celu wdrożenia prywatnych sieci w różnych portach morskich na świecie. Podobnie, dostawcy tacy jak AEye, VDL Automated Vehicles i Konecranes wdrażają rozwiązania, takie jak wózki AGV, automatyczne dźwigi i czujniki, w celu zintegrowania ich z infrastrukturą sieci prywatnej.

 

źródło: Robotics&Automatics News