Rynek czytników kodów kreskowych przekroczy 8 mld dolarów

| Gospodarka Przemysł 4.0

Czytniki kodów kreskowych należą do grupy podstawowych narzędzi w organizacji procesów logistycznych. Są one szeroko stosowane w handlu, logistyce transporcie, hotelarstwie i przemyśle produkcyjnym. Urządzenia te można spotkać zarówno w wersji przewodowej, jak i bezprzewodowej.

Rynek czytników kodów kreskowych przekroczy 8 mld dolarów

Obecnie stosowane czytniki przewodowe wykorzystują do komunikacji interfejs USB. W przypadku bezprzewodowych stosowana jest technologia Bluetooth. Według danych przygotowanych przez agencję The Business and Research, w 2021 roku rynek czytników kodów osiągnął wartość 5,87 mld dolarów. W 2022 roku wyniesie 6,35 mld dolarów, co oznacza wzrost o 8,17% rok do roku. W 2026 roku rynek czytników kodów kreskowych osiągnie wartość 8,92 mld dolarów, przy wskaźniku CAGR wynoszącym 8,87% w latach 2021-2026. Rosnąca liczba zakupów online jest uważana za jeden z czynników odpowiadający za wzrost rynku czytników. W roku 2020 indyjski rynek e-commerce odnotował 36% wzrost. Szacuje się, że do 2024 roku sektor ten osiągnie poziom 111 mld dolarów.

Na popularności zyskuje rozwój zaawansowanych technologii w czytnikach. Obecnie na rynku funkcjonują takie rozwiązania, jak kody QR, Data Matrix, PDF417, Aztech 2D, widzenie maszynowe, rozpoznawanie obrazów cyfrowych i RFID. Wiele firm działających w branży czytników kodów kreskowych stosuje technologię RFID.

Na przykład w grudniu 2021 roku firma Denso Wave wprowadziła na rynek skaner SP1 z funkcją autopilota.  Umożliwia to inteligentnym urządzeniom przekształcenie się w szybkie skanery RFID UHF. Dodanie funkcji autopilota do skanera RFID pozwala skanować z podwójną prędkością oraz zarządzać bardziej złożonymi danymi. Ponadto w logistyce coraz częściej można spotkać tagi RGID oraz technologię NFC - Near Field Communication.

Amerykańska firma Brady, specjalizująca się w oprogramowaniu zabezpieczającym, w grudniu 2021 roku przejęła za 173 mln dolarów Code Corporation - dostawcę skanerów kodów kreskowych. Pozwoliło to firmie poszerzyć ofertę o czytniki zintegrowane z oprogramowaniem do zarządzania zasobami przemysłowymi.

Głównymi podmiotami na rynku czytników kodów kreskowych są firmy: Denso Wave, Casio Computer, Cognex, Datalogic SpA, Honeywell International, General Data, JADAK - A Novanta Company, Juniper Systems, Keyence, Marson Technology, Omron Microscan Systems, Sato Holdings, Scandit, Sick AG, Unitech Electronics, Wasp Barcode Technologies, Zebex Industries, Zebra Technologies, Toshiba Tec, Adesso, Dynamsoft, Shenzhen Alacrity Barcode Technology, SSE Technologies i RIOTEC.

źródło: The Business and Research