Szybko rośnie gęstość robotyzacji w sektorze produkcyjnym

| Gospodarka Roboty

Wykorzystanie robotów przemysłowych w fabrykach na całym świecie przyspiesza w szybkim tempie: 126 robotów na 10 tys. pracowników to nowa średnia globalnego zagęszczenia robotów w przemyśle wytwórczym. To prawie dwa razy więcej niż pięć lat temu. W 2015 roku liczba ta wyniosła 66 sztuk. Międzynarodowa Federacja Robotyki opublikowała te dane w dokumencie 2021 World Robot Report.

Szybko rośnie gęstość robotyzacji w sektorze produkcyjnym

Ujmując gęstość robotyzacji regionalnie, w Azji/Australii wynosi ona 134 jednostki, w Europie 123, a w obu Amerykach - 111 robotów na 10 tys. pracowników. Pięć najbardziej zautomatyzowanych krajów na świecie to Korea Południowa, Singapur, Japonia, Niemcy i Szwecja.

Gęstość robotyzacji w Azji

Na świecie rozwój zagęszczenia robotów przemysłowych najbardziej dynamicznie postępuje w Chinach. Znaczny wzrost liczby instalacji robotów spowodował iż wskaźnik robotyzacji wzrósł z 49 jednostek w 2015 r. do 246 jednostek w roku 2020. Obecnie pod względem gęstości robotyzacji Chiny zajmują 9. miejsce na świecie, przy czym zaledwie 5 lat temu zajmowały miejsce 25.

Także na kontynencie azjatyckim znajduje się kraj o zdecydowanie największym na świecie zagęszczeniu robotów w przemyśle wytwórczym. To Korea Południowa, która zajmuje pozycję lidera od 2010 r. Liczba robotów w tym kraju przewyższa siedmiokrotnie średnią światową - 932 jednostki na 10 tys. pracowników. Od 2015 roku wskaźnik robotyzacji wzrastał tu średnio o 10% rocznie. Na tę dominację wpływ ma przede wszystkim uznany koreański przemysł elektroniczny oraz przemysł motoryzacyjny.

Globalnie drugie miejsce, ze wskaźnikiem 605 robotów na 10 tys. pracowników w 2020 roku, zajmuje Singapur. Od 2015 roku gęstość robotyzacji w Singapurze rosła średnio o 27% rocznie.

Na trzecim miejscu na świecie znajduje się Japonia. W 2020 r. w tym kraju działało w przemyśle 390 robotów na 10 tys. pracowników. Japonia jest największym na świecie producentem robotów przemysłowych - moce wytwórcze japońskich dostawców osiągnęły w 2020 r. 174 tys. sztuk. Obecnie japońscy producenci odpowiadają za 45% światowych dostaw robotów.

Gęstość robotyzacji w Ameryce Północnej

Gęstość robotyzacji w Stanach Zjednoczonych wzrosła ze 176 jednostek w 2015 r. do 255 w 2020. Kraj ten zajmuje siódme miejsce na świecie, wyprzedzając Tajwan (248 jednostek) i Chiny (246 jednostek).

Sprzedaż robotów w Stanach Zjednoczonych wzrosła dzięki modernizacji krajowych zakładów produkcyjnych. Wykorzystanie robotów przemysłowych pomaga w osiągnięciu celów w zakresie dekarbonizacji, na przykład w opłacalnej produkcji paneli słonecznych, oraz w przechodzeniu na pojazdy elektryczne. Inwestycje w wytwarzanie nowych modeli samochodów z napędem elektrycznym, a także w zwiększenie wydajności produkcji akumulatorów, utrzymają w najbliższych latach wysoki poziom popytu na roboty przemysłowe.

Gęstość robotyzacji w Europie

Najbardziej zautomatyzowanym krajem w Europie są Niemcy, które zajmują 4 miejsce na świecie z liczbą 371 jednostek na 10 tys. pracowników. W 2020 r. niemieckie zapotrzebowanie na roboty stanowiło 33% całkowitej ich sprzedaży w Europie. Aż 38% zrobotyzowanych zasobów przemysłowych Europy znajduje się w Niemczech. Oczekuje się, że popyt na roboty w Niemczech będzie rósł powoli, głównie dzięki popytowi na tanie maszyny w szeroko rozumianym przemyśle oraz poza tradycyjną produkcją.

We Francji gęstość robotyzacji wynosi 194 jednostki, co pozwala na zajęcie 16. miejsca na świecie. To znacznie powyżej światowej średniej wynoszącej 126 i stosunkowo podobne w porównaniu z innymi krajami UE, takimi jak Hiszpania (203 jednostki), Austria (205 jednostek) czy Holandia (209 jednostek). Członkowie UE, jak Szwecja (289 szt.), Dania (246 szt.) i Włochy (224 szt.) mają w segmencie produkcyjnym znacznie wyższy stopień automatyzacji.

Wielka Brytania, jako jedyny kraj G7, ma gęstość robotyzacji poniżej światowej średniej wynoszącej 126 jednostek. Z wynikiem 101 jednostek zajmuje 24. miejsce. Pięć lat temu gęstość robotyzacji w Wielkiej Brytanii wynosiła 71. Odpływ zagranicznej siły roboczej po Brexicie zwiększył popyt na roboty w 2020 roku. Oczekuje się, że sytuacja ta utrzyma się w najbliższej przyszłości. Modernizacja brytyjskiego przemysłu wytwórczego ma być również wzmocniona przez ogromne zachęty podatkowe. Od kwietnia 2021 r. do marca roku 2023 firmy mogą ubiegać się o 130% ulg kapitałowych w postaci ulgi podatkowej na inwestycje w maszyny i urządzenia.

źródło: Robotics & Automation