Korea, Singapur i Niemcy na czele globalnego wyścigu robotyzacyjnego

| Gospodarka Roboty

Z raportu World Robotics 2023, zaprezentowanego przez IFR wynika, że w 2022 r. świat sięgnął po nowy rekord wynoszący 3,9 mln działających robotów. Do krajów będących liderami pod względem gęstości robotyzacji należą: Republika Korei - 1012 robotów na 10000 pracowników, Singapur - 730 jednostek i Niemcy - 415 jednostek.

Korea, Singapur i Niemcy na czele globalnego wyścigu robotyzacyjnego

- Dane dotyczące gęstości robotów ujawniają stan automatyzacji na całym świecie i pozwalają nam porównywać regiony i kraje. Szybkość wdrażania robotyki w fabrykach na całym świecie jest imponująca - nowa średnia globalna gęstość robotów osiągnęła najwyższy w historii poziom 151 robotów na 10 tys. pracowników, czyli ponad dwukrotnie więcej niż zmierzono zaledwie sześć lat temu - mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Gęstość robotów według regionów

W Azji gęstość robotów wynosi 168 jednostek na 10 tys. pracowników w branży produkcyjnej. W skali globalnej, gospodarki Korei, Singapuru, Japonii, Chin, Hongkongu i Tajwanu plasują się w pierwszej dziesiątce najbardziej zautomatyzowanych krajów. W Unii Europejskiej gęstość robotów wynosi 208 jednostek na 10 tys. pracowników, a Niemcy, Szwecja i Szwajcaria znajdują się w pierwszej dziesiątce na świecie. Zagęszczenie robotów w Ameryce Północnej wynosi 188 jednostek na 10 tys. pracowników. Stany Zjednoczone znajdują się w pierwszej dziesiątce najbardziej zautomatyzowanych krajów w branży produkcyjnej.

Gęstość robotyzacji - wiodące kraje

Korea jest na świecie numerem jeden w zakresie instalacji robotów przemysłowych. Od 2017 r. gęstość robotów rośnie tu średnio o 6% rocznie. Koreańska gospodarka korzysta z dwóch dużych sektorów – silnego przemysłu elektronicznego i przemysłu motoryzacyjnego.

Na drugim miejscu znajduje się Singapur, w którym na 10 tys. pracowników przypada 730 robotów. Singapur to mały kraj z bardzo małą liczbą pracowników w przemyśle wytwórczym.

Trzecie miejsce zajmują Niemcy - 415 robotów na 10 tys. zatrudnionych. Od 2017 r. gęstość robotów w największej gospodarce Europy rosła przy wskaźniku CAGR wynoszącym 5%.

Na czwartym miejscu jest Japonia - 397 jednostek. Gęstość robotów w kraju produkującym najwięcej robotów na świecie rosła w latach 2017–2022 średnio o 7% rocznie.

Chiny w 2021 r. wspięły się na piąte miejsce i utrzymały tę pozycję w 2022 r. Ogromne inwestycje tego kraju w automatyzację zapewniają wysoką gęstość robotów wynoszącą 392 roboty na 10 tys. pracowników – pomimo dostępności siły roboczej wynoszącej około 38 mln osób w przemyśle wytwórczym.

Zagęszczenie robotów w Stanach Zjednoczonych wzrosło z 274 jednostek w 2021 r. do 285 w 2022 r. Kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce na świecie.

źródło: International Federation of Robotics