Chiny wyprzedzają USA pod względem gęstości robotyzacji

| Gospodarka Roboty

Według raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, ogromne inwestycje Chin w robotykę przemysłową sprawiły, że kraj ten znalazł się w czołówce rankingu gęstości robotów, wyprzedzając po raz pierwszy Stany Zjednoczone. Liczba robotów działających w przemyśle wytwórczym osiągnęła 322 jednostki na 10 tys. pracowników. W zakresie gęstości robotyzacji Chiny zajmują obecnie piąte miejsce na świecie.

Chiny wyprzedzają USA pod względem gęstości robotyzacji

Pięć najbardziej zautomatyzowanych krajów na świecie pod względem produkcji w 2021 r. to Korea Południowa, Singapur, Japonia, Niemcy i Chiny.

- Gęstość robotów jest kluczowym wskaźnikiem przyjęcia automatyzacji w przemyśle wytwórczym na całym świecie. Nowa średnia globalnego zagęszczenia robotów w przemyśle wytwórczym wzrosła do 141 robotów na 10 tys. pracowników – ponad dwukrotnie więcej niż sześć lat temu. Szybki rozwój Chin pokazuje siłę ich dotychczasowych inwestycji, ale nadal mają one wiele możliwości automatyzacji - mówi Marina Bill, prezes Międzynarodowej Federacji Robotyki.

Gęstość robotyzacji w ujęciu regionalnym

Dzięki dużej liczbie instalacji robotów od 2016 r. ich średnie zagęszczenie w Azji rosło rocznie o 18% (CAGR) - do 156 jednostek na 10 tys. pracowników w roku 2021. W tym samym okresie zagęszczenie robotów w Europie rosło o 8% średniorocznie, osiągając 129 jednostek. W obu Amerykach osiągnięto 117 robotów, przy wskaźniku CAGR równym także 8%.

Liderzy w zakresie gęstości robotyzacji

W 2021 r. Korea osiągnęła rekordowy poziom 1000 robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników, co plasuje ten kraj na pierwszym miejscu na świecie. To ponad trzykrotnie więcej niż w Chinach. Drugie miejsce - ze wskaźnikiem 670 robotów na 10 tys. pracowników - zajmuje Singapur. Od 2016 r. zagęszczenie robotów w Singapurze rosło średnio o 24% co roku.

W przypadku Japonii, która zajmuje trzecie miejsce, widać już sporą różnicę w zakresie gęstości robotyzacji, w stosunku do dwóch liderów - jest 399 robotów na 10 tys. pracowników. Od 2016 r. zagęszczenie robotów w Japonii rosło średniorocznie o 6%. Czwarte miejsce zajmują Niemcy - 397 jednostek - będąc największym rynkiem robotów w Europie.

 
Gęstość robotyzacji w sektorze produkcyjnym w 2021 r. (źródło: International Federation of Robotics)

Zdecydowanie najszybciej rozwijającym się rynkiem robotów na świecie są Chiny. Kraj ten ma największą liczbę rocznych instalacji, a od 2016 roku ma największą liczbę robotów pracujących.

Gęstość robotyzacji w Stanach Zjednoczonych wzrosła z 255 jednostek w 2020 r. do 274 jednostek w 2021. Kraj ten zajął dziewiąte miejsce na świecie, spadając z siódmego – teraz na równi z Tajwanem (276 jednostek), za Hongkongiem (304 jednostki) i Szwecją (321 sztuk).

źródło: International Federation of Robotics