Po latach spadków ceny robotów wzrosły w 2022 roku o 7%

| Gospodarka Roboty

Po raz pierwszy od wielu lat w 2022 r. ceny robotów przemysłowych na całym świecie wzrosły. Według nowego raportu Interact Analysis średnie ceny sprzedaży tych maszyn wzrosły o około 7%, głównie w wyniku utrzymującej się nierównowagi między podażą a popytem.

Po latach spadków ceny robotów wzrosły w 2022 roku o 7%

Jak donosi Interact, wielu głównych producentów robotów wciąż ma problemy z dostawami. Ograniczenia w łańcuchu dostaw w 2023 r. nadal się utrzymują, a ceny surowców i części jeszcze się nie ustabilizowały. Efektem jest rynkowa niepewność.

Pomimo wzrostu cen światowy rynek robotów przemysłowych wzrósł w ubiegłym roku o około 8%, choć jest to mniej niż przewidywano na początku roku. Interact przypisuje ten wzrost połączeniu znacznych wolumenów zamówień w 2022 roku i rosnącego popytu ze strony sektora produkcyjnego. W 2023 r. oczekuje się wzrostu sprzedaży o kolejne 7-9%. Rynek Azji i Pacyfiku odnotował umiarkowaną poprawę, ale rynek europejski - mocno dotknięty wojną na Ukrainie i późniejszym kryzysem energetycznym - nadal odczuwa pewne ograniczenia wzrostu.

Dostawy robotów przegubowych o średnim lub dużym udźwigu wzrosły w ubiegłym roku o około 15%, głównie dzięki inwestycjom w automatyzację produkcji pojazdów typu new energy, części, akumulatorów, a także automatyzację logistyki. Dostawy robotów Scara nieznacznie spadły z powodu słabości przemysłu elektronicznego. Sprzedaż robotów Scara o udźwigu powyżej 20 kg przełamała ten trend, znacznie rosnąc ze względu na ich upowszechnianie w sektorach produkcji akumulatorów i transportu materiałów.

Roboty współpracujące (coboty) w 2022 r. nadal były najszybciej rozwijającą się technologią, przy czym dostawy wzrosły o 17%, a sprzedaż o 20% - choć ze stosunkowo niewielkiej bazy w porównaniu z bardziej tradycyjnymi robotami przemysłowymi. Ceny cobotów były nieco wyższe niż w 2021 roku. Interact spodziewa się, że globalne dostawy cobotów wzrosną w tym roku o kolejne 20%.

Jednak tempo wzrostu jest wolniejsze niż wcześniej przewidywano ze względu na ostrożność wśród MŚP, które odpowiadają za dużą część sprzedaży cobotów. Przetrwanie jest dla tych firm głównym priorytetem. Muszą zabezpieczyć przepływy pieniężne, co powoduje, że są bardziej ostrożne w inwestycjach kapitałowych. Chociaż analitycy obniżyli prognozę wzrostu cobotów w krótkim okresie, w dłuższej perspektywie popyt na automatyzację jest nadal znaczący i stabilny.

Interact ocenia, że rynek robotów w regionie Azji i Pacyfiku zacznie się ożywiać w pierwszej połowie 2023 r., a w Europie - w drugiej połowie i w roku 2024. Firma oczekuje, że rynek robotów przemysłowych utrzyma średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 5-7% w ciągu najbliższych pięciu lat. Nie przewiduje się pełnego wyjścia ze skutków pandemii COVID-19, presji gospodarczych i wyzwań związanych z łańcuchem dostaw do 2024 r., przy czym Stany Zjednoczone będą potrzebować najwięcej czasu na odbicie.

źródło: Drives & Controls