Produkcja pojazdów elektrycznych winduje sprzedaż robotów przemysłowych do rekordowych poziomów

Napędzany odrodzeniem zamówień na roboty od firm motoryzacyjnych, rynek robotyki w Ameryce Północnej ustanowił w 2022 roku rekordy wszech czasów zarówno pod względem wartości sprzedaży, jak i ilości robotów. Dane opublikowane przez Association for Advancing Automation pokazują, że w 2022 r. zamówiono 44196 robotów, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku 2021. Rekordowe wyniki przypisuje dążeniom firm motoryzacyjnych do zwiększenia produkcji pojazdów elektrycznych.

Posłuchaj
00:00

Według raportu Association for Advancing Automation (A3), liczba robotów zamówiona w ubiegłym roku przez firmy z Ameryki Północnej miała wartość 2,38 mld dolarów, co oznacza wzrost 18% w stosunku do poprzedniego rekordu w roku 2021. Ponad 50% sprzedaży wygenerowała branża motoryzacyjna, która zamówiła 23807 robotów, w porównaniu do 16752 maszyn w 2021 roku. Zamówienia z branż niezwiązanych z motoryzacją spadły w porównaniu z poprzednimi trzema latami, ale pojawiały się unikalne zastosowania w usługach gastronomicznych, budownictwie i rolnictwie, jak np. roboty do gotowania i serwowania żywności, osuszanie ścian, czy zbieranie plonów.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. firmy z Ameryki Północnej zakupiły 35804 robotów, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021. Zamówienia w czwartym kwartale zmalały - zamówiono tylko 8392 roboty - ale łączna liczba zamówień w całym roku ze wszystkich branż przyniosła rekord poprawiony o 11% w stosunku do roku 2021.

- Chociaż liczba robotów sprzedawanych firmom niezwiązanym z motoryzacją nie jest tak oszałamiająca, jak w ciągu ostatnich kilku lat, jasne jest, że firmy z każdej branży postrzegają automatyzację jako niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Z niecierpliwością czekamy na więcej unikalnych i coraz łatwiejszych w użyciu robotów, z których wszystkie branże mogą skorzystać, które zostaną pokazane na targach Automate 2023 w Detroit, w maju tego roku - powiedział Jeff Burnstein, prezes A3.

Źródło: Robotics & Automation

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Globalny spadek produkcji przemysłowej nadejdzie dwa lata wcześniej
Po latach spadków ceny robotów wzrosły w 2022 roku o 7%
Chiny wyprzedzają USA pod względem gęstości robotyzacji
Cele w zakresie elektryfikacji motoryzacji niemożliwe do osiągnięcia
Rynek robotów przemysłowych odrabia straty
Do 2027 r. pojazdy elektryczne mogą kosztować mniej niż spalinowe
Automatyzacja przyszłością intralogistyki? Trendy na rynku robotyki mobilnej
Przemysł Unii Europejskiej intensywnie inwestuje w robotykę
W jakim kierunku zmierza transformacja produkcji samochodów?
ABB otwiera w Szanghaju megafabrykę najnowocześniejszej robotyki
Duży wzrost na rynku robotów spawalniczych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów