Produkcja pojazdów elektrycznych winduje sprzedaż robotów przemysłowych do rekordowych poziomów

| Gospodarka Roboty

Napędzany odrodzeniem zamówień na roboty od firm motoryzacyjnych, rynek robotyki w Ameryce Północnej ustanowił w 2022 roku rekordy wszech czasów zarówno pod względem wartości sprzedaży, jak i ilości robotów. Dane opublikowane przez Association for Advancing Automation pokazują, że w 2022 r. zamówiono 44196 robotów, co stanowi wzrost o 11% w stosunku do roku 2021. Rekordowe wyniki przypisuje dążeniom firm motoryzacyjnych do zwiększenia produkcji pojazdów elektrycznych.

Produkcja pojazdów elektrycznych winduje sprzedaż robotów przemysłowych do rekordowych poziomów

Według raportu Association for Advancing Automation (A3), liczba robotów zamówiona w ubiegłym roku przez firmy z Ameryki Północnej miała wartość 2,38 mld dolarów, co oznacza wzrost 18% w stosunku do poprzedniego rekordu w roku 2021. Ponad 50% sprzedaży wygenerowała branża motoryzacyjna, która zamówiła 23807 robotów, w porównaniu do 16752 maszyn w 2021 roku. Zamówienia z branż niezwiązanych z motoryzacją spadły w porównaniu z poprzednimi trzema latami, ale pojawiały się unikalne zastosowania w usługach gastronomicznych, budownictwie i rolnictwie, jak np. roboty do gotowania i serwowania żywności, osuszanie ścian, czy zbieranie plonów.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. firmy z Ameryki Północnej zakupiły 35804 robotów, co oznacza wzrost o 24% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2021. Zamówienia w czwartym kwartale zmalały - zamówiono tylko 8392 roboty - ale łączna liczba zamówień w całym roku ze wszystkich branż przyniosła rekord poprawiony o 11% w stosunku do roku 2021.

- Chociaż liczba robotów sprzedawanych firmom niezwiązanym z motoryzacją nie jest tak oszałamiająca, jak w ciągu ostatnich kilku lat, jasne jest, że firmy z każdej branży postrzegają automatyzację jako niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Z niecierpliwością czekamy na więcej unikalnych i coraz łatwiejszych w użyciu robotów, z których wszystkie branże mogą skorzystać, które zostaną pokazane na targach Automate 2023 w Detroit, w maju tego roku - powiedział Jeff Burnstein, prezes A3.

źródło: Robotics & Automation

Zobacz również