Automatyzacja przyszłością intralogistyki? Trendy na rynku robotyki mobilnej

| Gospodarka Roboty

Roboty mobilne to maszyny popularne w przemyśle i różnorodnych zastosowaniach logistycznych. Zdaniem analityków IFR w 2021 roku trafiło ich na rynek około 50 tysięcy, co oznacza aż 45- procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego okresu. Wyniki sprzedaży odzwierciedlają również zapotrzebowanie na zautomatyzowany transport w produkcji – ponad 80% sprzedanych jednostek stanowiły roboty mobilne do transportu w przemyśle i intralogistyki wewnętrznej.

Automatyzacja przyszłością intralogistyki? Trendy na rynku robotyki mobilnej

W Warszawie odbyło się spotkanie prasowe z przedstawicielami Mobile Industrial Robots (MiR), producenta robotów mobilnych. Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży na Europę Środkową i Wschodnią w MiR, podsumował kluczowe trendy wpływające na rynek robotyki mobilnej. Są one związane m.in. ze zmianami demograficznymi, koniecznością optymalizacji kosztów oraz rozwojem technologii. Przedstawiamy skrót z tego wydarzenia.

Rozwój flot robotów

Pierwszym z wymienionych trendów była ekspansja flot robotów mobilnych. Coraz więcej firm, które rozpoczęły już automatyzację swoich zakładów, rozszerzą gamę stosowanych robotów od pojedynczych sztuk po złożone floty robotów autonomicznych. Wg Eurofund około 40% przedsiębiorstw produkcyjnych naszego regionu Europy cierpi na niedobór siły roboczej, stąd też również tutaj producenci będą inwestowali w automatyzację i robotyzację, tak aby móc korzystać z kompetencji pracowników przy zadaniach o większej wartości dodanej.

Wzrost liczby AMR pochodzących od różnych dostawców i funkcjonujących w jednym zakładzie pracy tworzy zapotrzebowanie na niezawodne oprogramowanie do zarządzania całą flotą robotów. Dlatego też MiR uważa interoperacyjność za kolejny istotny wyróżnik automatyki przyszłości. Oferowane przez firmę roboty mogą być integrowane zarówno z systemami zarządzania flotą innych firm, jak też pracować pod kontrolą oprogramowania MiR Fleet.

5G i sztuczna inteligencja

Zdaniem przedstawicieli MiR następnym istotnym czynnikiem rozwojowym w branży robotyki mobilnej będzie rozpowszechnianie się sieci 5G, która przy lepszej infrastrukturze IT umożliwi firmom efektywne wdrażanie i zarządzanie dziesiątkami, a nawet setkami robotów. 5G zapewnia ultraszybką łączność szerokopasmową, pozwalającą na transmisję dużych ilości danych, co poprawia również wydajność pracy zespołów robotów mobilnych.

Przyszłym trendem będzie też wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) na większą skalę. Obecnie zaawansowane autonomiczne roboty mobilne wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji, aby lepiej identyfikować obiekty i wytyczać trasy, bezpiecznie manewrując. W przyszłości dzięki AI roboty AMR mają wykonywać nowe zadania, które dotychczas były trudne lub niemożliwe do realizacji bez zaawansowanego kodowania.

W kierunku automatyzacji

Dodatkowo roboty mają mieć większe możliwości zautomatyzowanego serwisowania. Dzięki nowemu oprogramowaniu AMR mogą wykonywać auto-analizę stanu np. podczas ich ładowania. Dostępność takich raportów utrzymaniowych pozwoli użytkownikom lepiej planować strategie serwisowe.

Obserwowanym przez ekspertów trendem jest zacieranie się różnic między autonomicznymi robotami mobilnymi a innymi zautomatyzowanymi rozwiązaniami. Coraz większa wiedza na temat AMR skutkuje ich nowymi zastosowaniami – np. połączeniem AMR i cobotów lub tworzeniem zupełnie pracowaniem nowych systemów i współpracujących ze sobą urządzeń.

źródło: Mobile Industrial Robots