Jak roboty mobilne podnoszą produktywność i uatrakcyjniają pracę?

| Gospodarka Roboty

Dzięki wdrożeniu sześciu autonomicznych robotów mobilnych (AMR) MiR250 firma DENSO zwiększyła wydajność, poprawiła morale pracowników i ergonomię stanowisk oraz poradziła sobie z trudnościami na rynku pracy. W zakładzie o powierzchni ponad 74 tys. m², zlokalizowanym w Athens, w stanie Tennessee, AMR-y zautomatyzowały transport materiałów do produkcji komponentów układów napędowych.

Jak roboty mobilne podnoszą produktywność i uatrakcyjniają pracę?

Od momentu wdrożenia pierwszego robota w 2020 r. w DENSO wykonanych zostało już ponad 500 tys. zautomatyzowanych zadań. Dostawca części samochodowych osiągnął zwrot z inwestycji (ROI) w czasie krótszym niz rok.

DENSO wykorzystuje roboty marki Mobile Industrial Robots także w dwóch innych lokalizacjach w USA oraz w trzech zakładach w Europie i dwóch w Azji. Według Travisa Olingera, inżyniera ds. logistyki i automatyki, firma wybrała AMR zamiast automatycznych pojazdów kierowanych (AGV), ponieważ autonomiczne roboty mobilne mogą poruszać się samodzielnie, szybko mapując pomieszczenia i zachodzące w nich zmiany, co eliminuje kosztowny problem dostosowywania infrastruktury zakładu.

Dla DENSO urządzenia MiR250 były szczególnie atrakcyjne ze względu na ich prędkość 2 m/s, udźwig 250 kg oraz możliwość poruszania się w wąskich przestrzeniach. Standaryzacja podnośnika MiR250, który ciągnie wózki partnera - firmy ROEQ, pozwoliła firmie na szybkie rozszerzenie działalności na inne obszary przy użyciu tej samej podstawy robota i dostosowaniu jej do różnych zadań.

Według Travisa Olingera pracownicy DENSO pokonywali wcześniej blisko 19 km dziennie, przenosząc materiały pomiędzy obszarami produkcyjnymi a magazynem i spędzając około 60% czasu na obsłudze wózków. Pilotażowy program automatyzacji transportu pomógł wyeliminować ręczne procesy, dzięki czemu szóstka pracowników mogła zostać przydzielona do innych zadań. Pracownicy szybko zaakceptowali poruszanie się robotów w zakładzie. Firma DENSO zakupi kolejne pięć robotów MiR500 na potrzeby przyszłych zastosowań logistycznych wymagających większych obciążeń.

- Zautomatyzowanie tych powtarzalnych i uciążliwych zadań pomogło nam zatrzymać naszych pracowników. Mieliśmy mnóstwo otwartych miejsc pracy na ważnych stanowiskach w środowisku produkcyjnym. Chcieliśmy płacić ludziom za wykonywanie dla nas pracy, dzięki której firma zarabia, a nie płacić im za przenoszenie części, co jest tylko kosztem - powiedział Travis Olinger.

Więcej szczegółów na temat wykorzystania autonomicznych robotów mobilnych w DENSO, w tym materiał video, znajduje się na stronie https://www.mobile-industrial-robots.com/case-studies/.

źródło: Mobile Industrial Robots

Zobacz również