Denso i KDDI rozpoczynają testy sieci 5G dla pojazdów autonomicznych

| Gospodarka Komunikacja

Denso i KDDI rozpoczęły badania nad zastosowaniem 5G w autonomicznej jeździe. W ramach projektu firmy stworzą środowisko 5G na torze testowym Global R&D Tokyo-Haneda, obsługiwanego przez Denso centrum badawczo-rozwojowego w zakresie zautomatyzowanej jazdy. Denso to spółka wydzielona z Toyoty - giganta samochodowego, który jest również firmą macierzystą KDDI.

Denso i KDDI rozpoczynają testy sieci 5G dla pojazdów autonomicznych

Monitorowanie pojazdów i otoczenia realizowane będzie z wykorzystaniem obrazów wysokiej rozdzielczości z kamer samochodowych i danych z czujników przydrożnych, gromadzonych w oparciu o komunikację 5G o dużej przepustowości. System dystrybucji danych o stale zmieniającej się sytuacji drogowej do zautomatyzowanych pojazdów w czasie rzeczywistym i badania technologii zdalnego wspomagania kierowcy działać będzie w oparciu o połączenia o niskim opóźnieniu, osiąganym dzięki technologii Edge Computing dla 5G, w tym AWS Wavelength2.

W szerszym ujęciu projekt weryfikacyjny Denso i KDDI ma na celu promowanie wykorzystania 5G w zautomatyzowanej jeździe poprzez połączenie know-how Denso w zakresie opracowywania technologii komunikacyjnych w pojazdach i wiedzy KDDI w zakresie zaawansowanych technologii sieciowych, co pomoże osiągnąć bezpieczną mobilność dostępną dla wszystkich klientów.

źródło: Robotics & Automation