Globalny spadek produkcji przemysłowej nadejdzie dwa lata wcześniej

| Gospodarka Aktualności

Badania Interact Analysis wskazują, że obecne zawirowania gospodarcze będą nadal osłabiać globalny przemysł wytwórczy. Jeszcze trzy miesiące temu firma analityczna przewidywała globalne spowolnienie produkcji w 2026 r., ale teraz uważa, że ​​nastąpi to w roku 2024 r., czyli dwa lata wcześniej niż pierwotnie oczekiwano.

Globalny spadek produkcji przemysłowej nadejdzie dwa lata wcześniej

W wyniku wysokich cen ropy i energii, strajków, a także trwającego konfliktu na Ukrainie, Europa jest regionem, który prawdopodobnie najbardziej ucierpi w ciągu najbliższych kilku lat i zostanie dotknięty znacznym spadkiem całkowitej produkcji przemysłowej. Największe kłopoty czekają prawdopodobnie Wielką Brytanię. W 2022 r. produkcja w Wielkiej Brytanii skurczyła się o 4,3% i ma spaść o kolejne 1,2% w roku 2023. Interact przypisuje to połączeniu strajków związków zawodowych, presji inflacyjnej i wysokich kosztów utrzymania. Oczekuje się, że w latach 2022-2027 sektor produkcyjny w Wielkiej Brytanii będzie się rozwijał ze wskaźnikiem CAGR na poziomie 1,5% - najniższym ze wszystkich krajów europejskich.

W słabej sytuacji są również Niemcy, gdzie inflacja wynosi 8,7%. Obecnie przewiduje się, że w 2023 r. niemiecki sektor produkcyjny wzrośnie o 1,8%. Presję rosnących cen energii, wysokich kosztów surowców i kryzysów w obszarze zatrudnienia odczuwają również Włochy i Francja.

Według Interact szczególnie dobrze radzi sobie region Azji i Pacyfiku, i "wspiera" resztę świata. W 2023 roku produkcja przemysłowa Chin prawdopodobnie wzrośnie o 3,7%. Oczekuje się, że w latach 2023-2027 utrzyma się umiarkowany wzrost, ale region nadal będzie odczuwał niektóre skutki oczekiwanego w roku 2024 globalnego spowolnienia.

Region obu Ameryk radzi sobie stosunkowo dobrze ze względu na dobry rok 2022. W 2023 roku produkcja przemysłowa ma wzrosnąć o 250 mld dolarów. Interact donosi, że problem dla amerykańskich producentów nadal stanowią niedobory siły roboczej - walczą oni o obsadzenie wakatów.

- Pomimo wszystkich negatywnych opinii, jakie obecnie otaczają globalny przemysł wytwórczy, całkowita produkcja wzrosła o 3,6% w 2022 r., przy czym kraje, takie jak Dania, Węgry i Argentyna osiągnęły szczególnie dobre wyniki. Ogólnie rzecz biorąc, Europa również wypadła lepiej niż oczekiwano. Od czasu naszych poprzednich aktualizacji sytuacja w regionie APAC i Chinach również znacznie się poprawiła w wyniku zniesienia ograniczeń Covid-19, dzięki czemu ​​przemysł wytwórczy mógł stanąć na nogi - powiedział CEO Interact Analysis, Adrian Lloyd.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również