ABB otwiera w Szanghaju megafabrykę najnowocześniejszej robotyki

| Gospodarka Aktualności

Firma ABB oficjalnie otworzyła najnowocześniejszą, w pełni zautomatyzowaną i elastyczną fabrykę robotyki w Kangqiao, w Szanghaju. Obiekt produkcyjno-badawczy o powierzchni 67 tys. m² jest efektem inwestycji ABB o wartości 150 mln dolarów (1,1 mld juanów). Przy produkcji robotów nowej generacji w fabryce wykorzystywane będą cyfrowe i automatyzacyjne technologie ABB, wzmacniając w Chinach wiodącą pozycję firmy w dziedzinie robotyki i automatyzacji.

ABB otwiera w Szanghaju megafabrykę najnowocześniejszej robotyki

ABB przewiduje, że światowy rynek robotów wzrośnie z obecnych 80 mld dolarów do 130 mld w roku 2025. Chiny - największy na świecie rynek robotyki - odpowiadały w 2021 roku za 51% światowych instalacji robotów, przekraczając milion funkcjonujących jednostek.

Nowy obiekt ABB w Szanghaju łączy świat fizyczny i cyfrowy. Tworzy zaawansowany ekosystem produkcyjny, który wykorzystuje wirtualne systemy planowania i zarządzania produkcją w celu poprawy wydajności i maksymalizacji produktywności poprzez gromadzenie i analizę danych. Nie ma tradycyjnych, stałych linii montażowych. Zamiast tego elastyczne, modułowe komórki produkcyjne są połączone cyfrowo w sieć oraz obsługiwane przez inteligentne, autonomiczne roboty mobilne. Systemy robotyczne napędzane sztuczną inteligencją przejmują zadania, takie jak wkręcanie śrub, montaż i przenoszenie materiałów, odciążając ludzi od tych zadań i umożliwiając bardziej satysfakcjonującą pracę.

- Ten zakład produkcyjny i badawczo-rozwojowy urzeczywistnia naszą wizję fabryki przyszłości, w której elastyczna automatyzacja sprawia, że ​​produkcja i logistyka wewnętrzna są bardziej odporne, szybsze i wydajniejsze - powiedział Marc Segura, prezes ABB Robotics.

Znajdujące się w obiekcie centrum badawczo-rozwojowe o powierzchni 8 tys. m² będzie źródłem innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), cyfryzacji i oprogramowania, takich jak autonomiczna mobilność, cyfrowe bliźniaki, oprogramowanie do widzenia maszynowego i systemy do programowania typu low-code. Te innowacje, opracowane wspólnie z partnerami i klientami w "otwartym laboratorium" ABB, pomogą odblokować możliwości elastycznej automatyzacji w kolejnych sektorach, takich jak New Energy Vehicles, logistyka, opieka zdrowotna, żywność i napoje. Po przeszkoleniu w Chinach od 2005 r. ponad miliona osób, w ramach istniejących partnerstw ze szkołami i uniwersytetami, ośrodek będzie nadal przygotowywać i wyposażać partnerów oraz użytkowników końcowych w umiejętności niezbędne do rozwoju w nowej erze automatyzacji.

Fabryka jest kolejnym obiektem ABB Robotics & Discrete Automation, który jest otwierany w 2022 roku, po uruchomionym w lipcu kampusie innowacji i szkoleń w zakresie automatyzacji maszyn w Austrii oraz otworzonym we wrześniu ośrodku Learning Factory 4.0 w Berlinie.

W ponad 130 miastach w Chinach ABB zatrudnia przeszło 15 tys. osób, a Chiny pozostają jedną z najważniejszych lokalizacji obiektów badawczo-rozwojowych i produkcyjnych ABB. Jako jedna z trzech fabryk ABB Robotics na świecie, nowa fabryka w Szanghaju, która zastępuje istniejącą, będzie obsługiwać klientów w Azji. Szwedzka fabryka w Västerås zaopatruje klientów w Europie, a zakład Auburn Hills w Michigan obsługuje obie Ameryki.

źródło: ABB

Zobacz również