Robotyka i automatyzacja w Niemczech na drodze do rekordu
| Gospodarka RobotyNiemiecki sektor robotyki i automatyki jest na dobrej drodze do ustanowienia kolejnego rekordowego roku - branża prognozuje na bieżący rok 13-procentowy wzrost sprzedaży, do 16,2 mld euro. W 2022 roku firmy odnotowały już 5-procentowy wzrost sprzedaży - do 14,3 mld euro.
- Poprzedni rekord obrotów na poziomie 15,1 mld euro z 2018 r. prawdopodobnie zostanie znacznie przekroczony w 2023 r., przy oczekiwanej sprzedaży na poziomie 16,2 mld euro. Obecnie sytuacja rynkowa charakteryzuje się pełnymi portfelami zamówień. W czasie pandemii dostawcy zgromadzili dużo zamówień, które są obecnie stopniowo realizowane, w miarę zmniejszania się wąskich gardeł w łańcuchach dostaw. Oznacza to, że nasza branża wreszcie pokonuje pandemię - mówi Frank Konrad, prezes VDMA Robotics + Automation.
Podsektory robotyki i automatyki, które rozwijały się pozytywnie w 2022 roku:
- sektor "machine vision" odnotował wzrost o 11%, a sprzedaż w branży osiągnęła 3,4 mld euro;
- sektor "integrated assembly solutions" odnotował 5-procentowy wzrost sprzedaży do 7,4 mld euro;
- sprzedaż w zakresie robotyki wzrosła o 1% - do 3,5 mld euro.
Prognoza na 2023 rok dla powyższych trzech podsektorów:
- "machine vision" może osiągnąć wzrost o 7%, co odpowiada sprzedaży na poziomie 3,6 mld euro;
- dla "integrated assembly solutions" oczekuje się wzrostu sprzedaży o 17%, do 8,7 mld euro;
- w przypadku robotyki spodziewany jest wzrost sprzedaży o 12%, do 3,9 mld euro.
Popyt napędza transformacja
W przyszłości w Niemczech automatyzacja będzie odgrywać kluczową rolę zarówno w sektorze produkcyjnym, jak i usługowym. Obecnie sektor usług generuje blisko 70% PKB. Robotyka usługowa jest tutaj pilnie potrzebna, aby zachować produktywność pomimo niedoborów personelu. Automatyzacja laboratoriów stanowi dobry przykład potencjału zastosowań robotów.
Przez silne trendy transformacyjne napędzane jest również zapotrzebowanie na robotykę i automatyzację w produkcji - na przykład przemysł motoryzacyjny opracowuje obecnie nowe technologie wytwarzania samochodów elektrycznych.
Ekspansja energii odnawialnej wymaga opłacalnego i wysoce zautomatyzowanego wytwarzania produktów opartych na zielonej technologii, takich jak ogniwa paliwowe. We wszystkich branżach celem jest bardziej zrównoważona działalność, konkurencyjna produkcja w Europie i zrekompensowanie niedoboru wykwalifikowanych pracowników.
Robotyzacja i automatyzacja na świecie
Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) w 2022 roku na całym świecie zainstalowano około pół miliona robotów przemysłowych – około dwa razy więcej niż siedem lat wcześniej. Międzynarodowy wyścig w zakresie automatyzacji znajduje odzwierciedlenie w gęstości robotów w gospodarkach narodowych. Z 322 jednostkami na 10 tys. pracowników w przemyśle wytwórczym Chiny już w 2021 r. wyprzedziły Stany Zjednoczone mające 274 jednostki. Według aktualnej prognozy firmy VDMA Robotics + Automation, pod względem zagęszczenia robotów Chiny w 2023 roku wyprzedzą Niemcy i tym samym osiągną wyższy poziom automatyzacji.
Na zdjęciu: Frank Konrad, VDMA
źródło: VDMA