Niemiecki koncern motoryzacyjny przedstawił dalsze plany dotyczące baterii

Volkswagen zamierza zainwestować 30 mld euro (34 mld dolarów) w akumulatory i zabezpieczenie łańcucha dostaw. Inwestycje obejmą m.in. europejskie fabryki baterii. Volkswagen do końca dekady planuje zbudować sześć dużych zakładów produkcyjnych w Europie. Działania te są kluczowym elementem strategii, która pomoże firmie wyprzedzić Teslę i stać się największym światowym sprzedawcą pojazdów EV.

Posłuchaj
00:00

Szwedzki Northvolt, pierwszy zakład, w którym Volkswagen posiada jedną piątą udziałów, rozpocznie produkcję ogniw dla niemieckiego producenta samochodów od 2023 roku. Drugi zakład, który zostanie zbudowany wspólnie z chińską firmą Gotion High-Tech w Salzgitter, zostanie uruchomiony w 2025 roku. Do końca dekady powstaną jeszcze cztery kolejne fabryki, najprawdopodobniej w Hiszpanii, Europie Wschodniej i dwóch innych lokalizacjach, które na razie nie zostały ogłoszone.

Koszty inwestycji wyniosą od 1 mld do 2 mld euro za zakład. Moc produkcyjna fabryki ma mieścić się w graniach od 40 do 80 GWh, w zależności od dostępności surowców i energii elektrycznej do zasilania obiektu. Dostępność surowców jest kluczowym elementem do utrzymania odpowiedniego poziomu mocy produkcyjnych, w związku z tym Volkswagen będzie szukał partnerów biznesowych. Współpraca ma obejmować m.in. udziały w firmie działającej w branży górniczej.

Dodatkowo dochodzi kolejny czynnik, który ma określać pochodzenie surowców i sposób ich nabywania. Volkswagen w tym celu zamierza wdrożyć tzw. raport przejrzystości, który obejmie cennik dostawców oraz działania związane ze stopniowym wycofywaniem niektórych materiałów, w szczególności kobaltu.

Koncern motoryzacyjny wskazuje, że sama produkcja pojazdów elektrycznych może mu nie wystarczyć, by w 2050 roku osiągnąć neutralność węglową, która ma obejmować cały cykl życia baterii - od wydobycia surowców, po produkcję i recykling.

Źródło: Reuters

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Chiny zainwestują ponad 100 miliardów dolarów w robotykę i zaawansowane technologie
Bezpieczeństwo
Rynek czujników gazów - 3 mld dolarów w 2032 roku
Aktualności
Rynek powłok przemysłowych
Bezpieczeństwo
Nowy moduł mutingu DMM4 firmy SICK – bezpieczny przepływ materiałów w zautomatyzowanej produkcji
Aktualności
Rynek wózków widłowych będzie rósł 7% rocznie
Silniki i napędy
Targi Bauma: Bosch zaprezentuje 800-woltowy napęd elektryczny do maszyn budowlanych
Powiązane treści
Niełatwa zmiana dla branży motoryzacyjnej
Volkswagen transportuje samochody statkami zasilanymi gazem LNG
Toyota na czołowej pozycji pod względem patentów na akumulatory
Toyota wybrała lokalizację pod budowę nowej fabryki
Rynek zielonego wodoru z 39% wzrostem
Sprzedaż samochodów w UE wzrośnie w 2022 r. o blisko 8%
Koreański producent baterii poniesie 2 mld dolarów strat
Robotyka i automatyzacja w Niemczech na drodze do rekordu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów