Sprzedaż samochodów w UE wzrośnie w 2022 r. o blisko 8%

| Gospodarka Aktualności

Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (European Automobile Manufacturers' Association - ACEA), reprezentującego 16 największych firm, sprzedaż samochodów w Unii Europejskiej wzrośnie w bieżącym roku o 7,9% powyżej poziomu z 2021 r., po dwóch latach spadku. Nastąpi to w wyniku złagodzenia problemów z dostawami półprzewodników, ale w rezultacie osiągnie stan plasujący się około 20% poniżej wyników sprzed pandemii w roku 2019. W samym 2021 r. z powodu niedoboru półprzewodników, zwłaszcza w drugiej połowie roku, odnotowano spadek sprzedaży o 2,4%.

Sprzedaż samochodów w UE wzrośnie w 2022 r. o blisko 8%

ACEA podała w oświadczeniu, że oczekuje się, że dostawy chipów ustabilizują się w 2022 r., co pozwoli na wzrost liczby rejestracji samochodów osobowych w Unii Europejskiej do 10,5 mln pojazdów. Stowarzyszenie wezwało Unię Europejską do zmniejszenia swojej zależności od dostawców zagranicznych. Komisja Europejska zaproponuje europejską ustawę o chipach, która ma na celu promowanie badań i produkcji półprzewodników w Europie oraz zmniejszenie zależności od jednego kraju lub regionu.

ACEA wskazała również na pojazdy zasilane elektrycznie, które stanowią obecnie prawie jeden na pięć nowych samochodów sprzedawanych w UE, jednak ​​tempo rozwoju infrastruktury ładowania jest opóźnione.

- Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła ponad 10-krotnie w latach 2017-2021, podczas gdy liczba publicznych ładowarek w UE wzrosła w tym samym okresie mniej niż 2,5-krotnie. Jeżeli ta sytuacja nie zostanie pilnie rozwiązana poprzez wprowadzenie ambitnych celów dla wszystkich państw członkowskich UE, bardzo szybko trafimy na przeszkodę - powiedział Oliver Zipse, prezes ACEA i dyrektor generalny BMW.

źródło: Reuters

Zobacz również