Sprzedaż samochodów w UE wzrośnie w 2022 r. o blisko 8%

Zdaniem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (European Automobile Manufacturers' Association - ACEA), reprezentującego 16 największych firm, sprzedaż samochodów w Unii Europejskiej wzrośnie w bieżącym roku o 7,9% powyżej poziomu z 2021 r., po dwóch latach spadku. Nastąpi to w wyniku złagodzenia problemów z dostawami półprzewodników, ale w rezultacie osiągnie stan plasujący się około 20% poniżej wyników sprzed pandemii w roku 2019. W samym 2021 r. z powodu niedoboru półprzewodników, zwłaszcza w drugiej połowie roku, odnotowano spadek sprzedaży o 2,4%.

Posłuchaj
00:00

ACEA podała w oświadczeniu, że oczekuje się, że dostawy chipów ustabilizują się w 2022 r., co pozwoli na wzrost liczby rejestracji samochodów osobowych w Unii Europejskiej do 10,5 mln pojazdów. Stowarzyszenie wezwało Unię Europejską do zmniejszenia swojej zależności od dostawców zagranicznych. Komisja Europejska zaproponuje europejską ustawę o chipach, która ma na celu promowanie badań i produkcji półprzewodników w Europie oraz zmniejszenie zależności od jednego kraju lub regionu.

ACEA wskazała również na pojazdy zasilane elektrycznie, które stanowią obecnie prawie jeden na pięć nowych samochodów sprzedawanych w UE, jednak ​​tempo rozwoju infrastruktury ładowania jest opóźnione.

- Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła ponad 10-krotnie w latach 2017-2021, podczas gdy liczba publicznych ładowarek w UE wzrosła w tym samym okresie mniej niż 2,5-krotnie. Jeżeli ta sytuacja nie zostanie pilnie rozwiązana poprzez wprowadzenie ambitnych celów dla wszystkich państw członkowskich UE, bardzo szybko trafimy na przeszkodę - powiedział Oliver Zipse, prezes ACEA i dyrektor generalny BMW.

Źródło: Reuters

Powiązane treści
Japońscy producenci samochodów mocno ucierpieli przez lockdown w Chinach
ABB tworzy spółkę joint venture z największym chińskim dostawcą części samochodowych
Niełatwa zmiana dla branży motoryzacyjnej
Niemiecki koncern motoryzacyjny przedstawił dalsze plany dotyczące baterii
Branża motoryzacyjna w Polsce - silne wzrosty po pandemii
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Pomiary
Smart-VS EVO - przełamuje zasady systemów wizyjnych dzięki sztucznej inteligencji
Przemysł 4.0
Powstają nowe ciemne fabryki
Bezpieczeństwo
Bezpieczny system – bezpieczne maszyny – bezpieczni ludzie
Przemysł 4.0
Rewolucja w zarządzaniu odpadami jądrowymi: Wielka Brytania inwestuje 9,5 mln funtów w autonomiczne roboty sortujące
Roboty
4NE1 i MiPA – NEURA Robotics wprowadza roboty kognitywne do przemysłu i domu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów