Japońscy producenci samochodów mocno ucierpieli przez lockdown w Chinach

Według doniesień japońskich mediów, ośmiu japońskich producentów samochodów poinformowało, że w kwietniu ich globalna produkcja spadła łącznie o 21% rok do roku - czyli o około 1,63 mln pojazdów - ponieważ niedobory chipów i części samochodowych nadal zakłócają ich produkcję. Według Nikkei i Jiji Press, z powodu blokad covidowych znacznego spadku produkcji w Chinach doświadczyły firmy Toyota, Nissan, Honda, Mitsubishi, Suzuki, Mazda, Subaru i Daihatsu.

Posłuchaj
00:00

Największy spadek rok do roku - wynoszący 54% - odnotowała Honda, wytwarzając w kwietniu 190 tys. samochodów. Produkcja Toyoty spadła o 9%, do 692 tys. pojazdów. Tylko produkcja Subaru wzrosła, skacząc o 63% po gwałtownym spadku w kwietniu 2021 r.

Chińska produkcja Hondy spadła o 81% do 31 tys. pojazdów z powodu pięciodniowego przestoju dwóch fabryk joint-venture w Chinach. Produkcja Toyoty w fabryce samochodów osobowych, prowadzonej z lokalną firmą w prowincji Jilin, spadła o 34% do 93 tys. sztuk.

Całkowity wynik producentów samochodów w Japonii wyniósł w kwietniu około 548 tys. sztuk, czyli o 19,3% mniej niż rok wcześniej, co oznacza spadek dziewiąty miesiąc z rzędu. Chociaż japońscy producenci samochodów zareagowali na pandemię w Chinach, dostosowując dostawy, wytwarzanie części samochodowych w Chinach, zwłaszcza w Szanghaju, ma kluczowe znaczenie dla ich działalności.

Toyota ogłosiła 27 maja, że ​​od 6 czerwca zawiesi niektóre linie produkcyjne w Japonii. Jej globalna produkcja w czerwcu ma spaść z 850 tys. do 800 tys. sztuk - 200 tys. sztuk w Japonii i 600 tys. sztuk za granicą. Ze względu na przedłużające się niedobory części, produkcję w czerwcu ograniczyło również Daihatsu, nie ujawniając jeszcze, jak wpłynie to na wielkość produkcji.

Szanghaj zniósł dwumiesięczną blokadę 1 czerwca. Oczekuje się, że teraz zakłócenia w produkcji samochodów zmniejszą się, ale wznowienie pełnej działalności przez japońskich producentów samochodów może zająć trochę czasu.

Źródło: DigiTimes

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowy projekt Tauronu
Przemysł 4.0
Siemens zwiększa inwestycje w USA o ponad 10 miliardów dolarów
Pomiary
Rynek czujników położenia - 19 mld dolarów w 2030 roku
Roboty
Nowe roboty SCARA Mitsubishi Electric wspierają transformację cyfrową w przemyśle
Roboty
Arrow Electronics wspiera rozwój robotyki i AI – nowe przewodniki i webinaria
Aktualności
Grupa Greenvolt i BYD Energy Storage zbudują w Polsce magazyny energii o łącznej pojemności do 1,6 GWh
Powiązane treści
Sprzedaż samochodów w UE wzrośnie w 2022 r. o blisko 8%
Toyota zainwestuje w produkcję EV w Indiach
Honda przeznaczy 64 mld dolarów na dział R&D
Chiny ogłaszają program dotacji na zakup pojazdów NEV
Nissan zredukuje moce produkcyjne
Mitsubishi Motors sprzedaje fabrykę Pajero firmie Daio Paper

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów