Japońscy producenci samochodów mocno ucierpieli przez lockdown w Chinach

| Gospodarka Aktualności

Według doniesień japońskich mediów, ośmiu japońskich producentów samochodów poinformowało, że w kwietniu ich globalna produkcja spadła łącznie o 21% rok do roku - czyli o około 1,63 mln pojazdów - ponieważ niedobory chipów i części samochodowych nadal zakłócają ich produkcję. Według Nikkei i Jiji Press, z powodu blokad covidowych znacznego spadku produkcji w Chinach doświadczyły firmy Toyota, Nissan, Honda, Mitsubishi, Suzuki, Mazda, Subaru i Daihatsu.

Japońscy producenci samochodów mocno ucierpieli przez lockdown w Chinach

Największy spadek rok do roku - wynoszący 54% - odnotowała Honda, wytwarzając w kwietniu 190 tys. samochodów. Produkcja Toyoty spadła o 9%, do 692 tys. pojazdów. Tylko produkcja Subaru wzrosła, skacząc o 63% po gwałtownym spadku w kwietniu 2021 r.

Chińska produkcja Hondy spadła o 81% do 31 tys. pojazdów z powodu pięciodniowego przestoju dwóch fabryk joint-venture w Chinach. Produkcja Toyoty w fabryce samochodów osobowych, prowadzonej z lokalną firmą w prowincji Jilin, spadła o 34% do 93 tys. sztuk.

Całkowity wynik producentów samochodów w Japonii wyniósł w kwietniu około 548 tys. sztuk, czyli o 19,3% mniej niż rok wcześniej, co oznacza spadek dziewiąty miesiąc z rzędu. Chociaż japońscy producenci samochodów zareagowali na pandemię w Chinach, dostosowując dostawy, wytwarzanie części samochodowych w Chinach, zwłaszcza w Szanghaju, ma kluczowe znaczenie dla ich działalności.

Toyota ogłosiła 27 maja, że ​​od 6 czerwca zawiesi niektóre linie produkcyjne w Japonii. Jej globalna produkcja w czerwcu ma spaść z 850 tys. do 800 tys. sztuk - 200 tys. sztuk w Japonii i 600 tys. sztuk za granicą. Ze względu na przedłużające się niedobory części, produkcję w czerwcu ograniczyło również Daihatsu, nie ujawniając jeszcze, jak wpłynie to na wielkość produkcji.

Szanghaj zniósł dwumiesięczną blokadę 1 czerwca. Oczekuje się, że teraz zakłócenia w produkcji samochodów zmniejszą się, ale wznowienie pełnej działalności przez japońskich producentów samochodów może zająć trochę czasu.

źródło: DigiTimes

Zobacz również