Mitsubishi Motors sprzedaje fabrykę Pajero firmie Daio Paper

| Gospodarka Aktualności

Mitsubishi Motors ogłosiło sprzedaż fabryki za 4 mld jenów (34 mln dolarów) firmie Daio Paper. Zamknięty obiekt pod nazwą Pajero zlokalizowany jest w centralnej Japonii. Działanie to oznacza finalizację procesu restrukturyzacji, jednocześnie umożliwia to firmie Daio Paper zwiększenie zdolności produkcyjnych do pokrycia popytu wywołanego przez pandemię.

Mitsubishi Motors sprzedaje fabrykę Pajero firmie Daio Paper

W ramach umowy zasoby produkcyjne mają zostać przeniesione z Pajero Manufacturing, spółki zależnej Mitsubishi Motors, do Daio, do końca marca 2023 roku. Koncern motoryzacyjny zakończył produkcję w zakładzie, niegdyś popularnego modelu SUV-a, pod koniec sierpnia z powodu słabej sprzedaży — był to pierwszy przypadek zamknięcia fabryki w Japonii od 2001 roku.

Zakład w prefekturze Gifu był jedną z trzech montowni należącej do Mitsubishi Motors w Japonii. W szczytowym okresie składano tam 170 tys. pojazdów rocznie, ale produkcja spadła, gdy model Pajero stracił popularność wśród kierowców, a fabryka wyprodukowała zaledwie 63 tys. samochodów w roku 2019.

W okresie 2015-2019 firma musiała także zmierzyć się z 30% wzrostem kosztów stałych w wyniku aktywnego zdobywania nowych obszarów rynku w ramach strategii prowadzonej przez byłego prezesa Carlosa Ghosna, która wywarła presję na wyniki finansowe.

Mitsubishi Motors wyprodukowało w Japonii nieco ponad 400 tys. pojazdów w 2021 roku przy niesprzyjających warunkach związanych z niedoborem chipów, co oznacza spadek o ponad 30% w stosunku do roku poprzedniego. Produkcja realizowana jest w dwóch pozostałych zakładach w kraju, których łączna roczna zdolność wynosi 620 tys. pojazdów.

Producent reorganizuje działalność krajową

Ogłoszony w lipcu 2020 roku plan zakłada redukcję kosztów stałych o 20% w stosunku do poziomu z roku 2019 poprzez takie kroki jak odciążenie fabryk i redukcję stanowisk. W ubiegłym roku około 650 pracowników w Japonii przyjęło oferty wcześniejszego przejścia na emeryturę. Cel redukcji kosztów został osiągnięty przed terminem, a Mitsubishi Motors spodziewa się, że w roku fiskalnym kończącym się w tym miesiącu odnotuje pierwszy od trzech lat zysk netto.

Firma zamierza teraz zwiększyć produkcję pojazdów elektrycznych. W związku z tym zainwestuje 8 mld jenów w modernizację sprzętu w fabryce Mizushima w prefekturze Okayama, gdzie już od maja będą wytwarzane elektryczne minisamochody opracowane wspólnie z partnerem biznesowym, firmą Nissan Motor.

Władze miast Gifu i Sakahogi, w których znajduje się fabryka Pajero, zwróciły się do firmy Mitsubishi Motors z prośbą o sprzedaż zakładu innemu producentowi w celu ochrony miejsc pracy.

Co planuje Paper Daio?

Spośród około 1000 pracowników zakładu, około 30% zostanie przeniesionych do Mitsubishi Motors, a kolejne 30% podjęło pracę w innych lokalnych firmach. Nieco ponad 250 osób przyjęło oferty przejścia na wcześniejszą emeryturę. Niektórzy z nich prawdopodobnie będą chcieli pracować w zakładzie należącym do Paper Daio po jego otwarciu.

Firma Paper Daio planuje wykorzystywać zakład do produkcji papierowych artykułów higienicznych, do których należą chusteczki i papier toaletowy. Zakład znajduje się w pobliżu należącej do Daio fabryki w Kani, którą spółka rozbudowała w 2021 roku, co zapewnia możliwości współpracy między tymi dwoma obiektami. Paper Daio jest japońskim producentem artykułów higienicznych, z udziałem w rynku sięgającym 30%. W roku ubiegłym firma zwiększyła moce produkcyjne do poziomu przekraczającego 40 tys. ton.

 

źródło: Nikkei Asia

Zobacz również