Nissan zredukuje moce produkcyjne

| Gospodarka Aktualności

Nissan Motor, trzeci co do wielkości producent samochodów w Japonii zamierza w następnym miesiącu zredukować moce produkcyjne w kilku lokalnych fabrykach. Źródła podają, że wydajność zakładu zlokalizowanego w Kyushu, w południowej Japonii, ma być zredukowana do minimum na okres ośmiu dni, na przełomie pierwszej i drugiej połowy maja. Działania te są związane z globalnym brakiem chipów, który dotyka branżę motoryzacyjną.

Nissan zredukuje moce produkcyjne

Zakład, w którym montowany jest minivan Serena, X-Trail SUV i inne modele, będzie dążył do nadrobienia norm produkcyjnych po przywróceniu dostaw chipów. Dwa inne krajowe zakłady montażowe, w tym fabryka zlokalizowana w Oppama i a Shatai w Kiusiu, odwołają nocną zmianę na okres 15 dni. Wydajność czwartej fabryki Nissana w Tochigi we wschodniej Japonii zostanie zredukowana do absolutnego minimum na okres 10 dni.

Braki chipów spowodowane zimowymi burzami, a także pożarem w japońskiej fabryce układów scalonych, kosztowały światowy przemysł motoryzacyjny dziesiątki tysięcy niedostarczonych pojazdów, z największym skutkiem w Ameryce Północnej. Problemy z utrzymaniem płynności dostaw układów scalonych są również wynikiem zwiększonego popytu ze strony branży elektroniki użytkowej. Pewną rolę odegrały również sankcje wobec chińskich firm technologicznych.

źródło: Reuters