Branża motoryzacyjna w Polsce - silne wzrosty po pandemii

Sektor motoryzacyjny w Europie ma najgorsze już za sobą - wynika z raportu zaprezentowanego przez Exact Systems. W pierwszych miesiącach tego roku firma skontrolowała w 13 krajach ponad dwa razy więcej części samochodowych niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Tym, co pozwala najbardziej się cieszyć, są bardzo dobre wzrosty w Polsce - być może jedne z najlepszych na Starym Kontynencie.

Posłuchaj
00:00

Ubiegły rok okazał się jednym z najgorszych w historii dla branży motoryzacyjnej na całym świecie. Z danych OICA wynika, że produkcja pojazdów spadła o prawie 16% r/r - z 92 do 77 mln aut. Spadek był zdecydowanie większy niż miało to miejsce przy ostatnim kryzysie finansowym sprzed ponad dziesięciu lat, kiedy w 2009 roku wyprodukowano o niecałe 9 mln samochodów mniej niż rok wcześniej.

Unia Europejska została jeszcze mocniej zaatakowana przez skutki pandemii COVID-19. W 2020 roku wyprodukowano w niej 13,8 mln pojazdów, o prawie jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Polskie fabryki także mocno przystopowały - z taśm zjechało tylko nieco ponad 450 tys. pojazdów, o ponad 30% mniej niż w roku 2019.

Jak w branży motoryzacyjnej było w 2020 roku?

Skutki epidemii nowego wirusa motobranża odczuła bardzo szybko, bo już w I kwartale 2020 roku. Cytowana przez nas firma Exact Systems od stycznia do marca ubiegłego roku w 13 krajach skontrolowała o 14% mniej części, licząc rok do roku. Największe spadki zostały odnotowane u naszych zachodnich sąsiadów - w Niemczech - 53% mniej r/r, w Czechach - minus 38% i na Słowacji - spadek o 25%. Negatywnych efektów nie było widać jeszcze w Turcji - wzrost o 51%. Polska zakończyła tę część roku z relatywnie niskim spadkiem o 9%.

Drugi kwartał 2021 okazał się być najgorszy, wtedy bowiem skontrolowano aż o 81% mniej części i właściwie każdy rynek zakończył ten okres dwucyfrowym spadkiem: Polska o 81%, Czechy - 79%, Niemcy - 85%, Turcja o 65%. Pierwsze oznaki poprawy widać było w III kwartale, natomiast w czwartym było już dobrze - nastąpił powrót do wzrostów. W całym 2020 roku liczba skontrolowanych części zmniejszyła się średnio o jedną trzecią w porównaniu do roku 2019, przy czym dla Polski dynamika wyniosła -36%, dla Niemiec -67%, w przypadku Słowacji -17%, a Czech -36%.

Stan obecny branży motoryzacyjnej: w Polsce jest bardzo dobrze

Poprawiającą się sytuację i wysokie zapotrzebowanie na kontrole jakości widać było w I kwartale bieżącego roku - stwierdzają przedstawiciele cytowanej grupy. Wtedy firma Exact Systems skontrolowała dwa razy więcej części niż w analogicznym okresie roku 2020. W sumie przez ręce kontrolerów jakości przeszło ponad 667 mln części samochodowych, czyli odnotowano wzrost o 104%. To nie tylko lepszy wynik w porównaniu do pierwszego pandemicznego kwartału 2020 roku, ale i do I kwartału 2019 roku (prawie 380 mln skontrolowanych części). Okazuje się, że najszybciej do wzrostów wracają polskie przedsiębiorstwa (+156%). Najwolniej regeneruje się branża motoryzacyjna w Niemczech (-51%) i w Turcji (-32%).

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Xiaomi chce wejść na rynek motoryzacyjny
Niełatwa zmiana dla branży motoryzacyjnej
Ford Motor zamyka spółkę joint venture
Hyundai kupił od General Motors fabrykę w Rosji
Sprzedaż samochodów w UE wzrośnie w 2022 r. o blisko 8%
Hyundai Motor przejmuje Boston Dynamics
Jak automatyzacja zwiększa elastyczność produkcji w przemyśle motoryzacyjnym
Ford Motor zainwestuje prawie 2 mld dolarów w kanadyjskie fabryki
Wyścig technologiczny firm motoryzacyjnych nabiera tempa
Nissan Motor może zlikwidować 20 tys. miejsc pracy
Rynek tworzyw sztucznych w branży motoryzacyjnej
Wirus z Wuhan zakłóca dostawy dla motoryzacji

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów