Xiaomi chce wejść na rynek motoryzacyjny

| Gospodarka Aktualności

Xiaomi, jeden z największych na świecie producentów smartfonów, prowadzi rozmowy o wykorzystaniu jednej z fabryk Great Wall w Chinach do produkcji pojazdów elektrycznych pod własną marką. Great Wall, który wcześniej nie oferował usług produkcyjnych innym firmom, zapewni doradztwo inżynieryjne w celu przyspieszenia projektu.

Xiaomi chce wejść na rynek motoryzacyjny

Przedsięwzięcie to powstało w efekcie działań firmy w zakresie zdywersyfikowania  swojego źródła przychodów związanych ze smartfonami. Sektor ten odpowiada za większość dochodów chińskiego producenta, ale zapewnia bardzo niskie marże zysku. Firma niedawno poinformowała o wzroście kosztów produkcji w związku z globalnymi problemami z podażą podzespołów. Dodatkowo Xiaomi odnotował przychody kwartalne poniżej prognoz rynkowych.

Działanie to pojawia się również w kontekście bliższej współpracy producentów samochodów i firm technologicznych w celu opracowania bardziej zaawansowanych pojazdów wyposażonych m.in. w systemy autonomicznej jazdy.

Założyciel i dyrektor generalny Xiaomi, Lei Jun, uważa, że ​​doświadczenie firmy w produkcji sprzętu pomoże przyspieszyć projektowanie i produkcję pojazdów elektrycznych. Oprócz smartfonów Xiaomi wprowadzi na rynek dziesiątki urządzeń połączonych z Internetem, w tym skutery, oczyszczacze powietrza. Firma planuje premierę swojego pierwszego samochodu elektrycznego w 2023 roku.

źródło: CNBC