Rośnie rynek komponentów robotów przemysłowych - ponad 18 mld dolarów w 2027 roku

| Gospodarka Roboty

Badanie Interact Analysis pokazuje, że przychody z kluczowych komponentów robotów przemysłowych przekroczyły w 2021 r. 10,5 mld dolarów, co skłoniło firmę do skorygowania w górę prognoz na kolejne 5 lat. W analizach uwzględniono silniki, napędy, precyzyjne przekładnie, kontrolery robotów, panele programujące, czujniki, efektory końcowe i sprzęt wizyjny. W wyniku rosnącego popytu na roboty przemysłowe przewiduje się, że do 2027 r. komponenty na rynku robotów przemysłowych będą warte ponad 18 mld dolarów, co oznacza średnioroczny wzrost na poziomie 9,7%.

Rośnie rynek komponentów robotów przemysłowych - ponad 18 mld dolarów w 2027 roku

Rynek komponentów układu napędowego stanowił w 2022 roku 42% całkowitych przychodów z komponentów, dając 5,1 mld dolarów. Obejmuje on silniki, napędy i precyzyjne przekładnie. W latach 2022-2027 przychody z komponentów układu napędowego mają rosnąć ze wskaźnikiem CAGR na poziomie 7,7%, czyli nieco poniżej przewidywanego tempa wzrostu całego rynku komponentów. Największy udział w tym rynku mają efektory końcowe, ale w okresie prognozy najszybciej będzie rósł rynek czujników i widzenia maszynowego. Wynika to częściowo z rosnącego zapotrzebowania na bezpieczeństwo i elastyczność robotów, które zapewniają te komponenty. Efektory końcowe stanowią obecnie największy rynek kluczowych komponentów, ponieważ jeden robot może być wyposażony w wiele jednostek.

Z perspektywy regionalnej największym rynkiem komponentów do robotów przemysłowych jest obecnie Japonia, ale pod względem przychodów do 2027 r. dogonią ją Chiny. Chociaż wielkość produkcji robotów przemysłowych w Chinach przewyższa notowaną w Japonii, średnia cena sprzedaży komponentów jest w Chinach znacznie niższa niż w Japonii, z powodu intensywnej konkurencji między lokalnymi dostawcami. Czynnik ten stanowi zatem bodziec dla japońskiego rynku komponentów do robotów. Trzecim co do wielkości rynkiem jest EMEA, zaraz za obiema Amerykami. Te dwa regiony wykazują obiecujący wzrost w wyniku rosnącej tam produkcji robotów współpracujących, a także coraz poważniejszego zaangażowania dostawców robotów w produkcję w Ameryce Północnej.

Jeśli chodzi o typy robotów i zakresy udźwigu, w przypadku robotów przegubowych oczekuje się, że przychody z komponentów wzrosną w latach 2022-2027 najbardziej w sektorze robotów o zakresie udźwigu 80-300 i 10-80 kg. W przypadku robotów współpracujących i robotów SCARA przychody z kluczowych komponentów wzrosną najbardziej w obszarze robotów o udźwigu 5-10 kg, chociaż najwyższe stopy wzrostu prognozowane są dla komponentów stosowanych w robotach o udźwigu przekraczającym 20 kg.

- Popyt na roboty przemysłowe ma bezpośredni wpływ na rynek komponentów. Oprócz tego wielu dostawców dąży do zlokalizowania produkcji robotów w Ameryce Północnej, co zwiększa liczbę komponentów dla robotów przemysłowych w tym regionie. Znacząco zrewidowaliśmy w górę nasze prognozy dotyczące całości komponentów na rynku robotów przemysłowych i oczekujemy, że rynek będzie cieszył się istotnym wzrostem do 2027 r. - komentuje Samantha Mou z firmy Interact Analysis.

- Jeśli chodzi o dostawców, większość firm produkujących własne napędy i silniki do robotów przemysłowych to dostawcy technologii motion control, na przykład Fanuc, Yaskawa, Estun i Inovance. Wielu dostawców, którzy obecnie nie wytwarzają elementów sterowania ruchem, jak Epson, Siasun i Efort, pracuje aby wdrożyć produkcję komponentów we własnym zakresie. Sugeruje to rynek zmonopolizowany. Gdy większość sprzedawców robotów nadal decyduje się na zakup przekładni od zewnętrznych dostawców, niektóre firmy również pracują nad przeniesieniem tej produkcji do siebie lub realizują inwestycje, które mogą to ułatwić - dodaje Samantha Mou.

źródło: Robotics Tomorrow

Zobacz również