Chiny wyprzedzają Stany Zjednoczone w globalnej rywalizacji o kluczowe wschodzące technologie

| Gospodarka Aktualności

Według Australian Strategic Policy Institute (ASPI) - think tanku zajmującego się polityką obronną i strategiczną z siedzibą w Canberze - Chiny mają "niesamowitą przewagę" w 37 spośród 44 krytycznych i powstających technologii, a zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję w zakresie wyników badań. Z danych ASPI wynika, że w niektórych dziedzinach wszystkie instytucje badawcze należące do światowych list top 10 mają swoje siedziby w Chinach.

Chiny wyprzedzają Stany Zjednoczone w globalnej rywalizacji o kluczowe wschodzące technologie

Badanie sfinansowane przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wykazało, że Stany Zjednoczone często zajmują w rankingach drugie miejsce, chociaż prowadzą globalne badania w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności, obliczeń kwantowych, małych satelitów i szczepionek. "Zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję technologiczną, w tym wyścig o przełomy naukowe i badawcze" - czytamy w raporcie ASPI, wzywającym rządy do większych inwestycji w badania, współpracy w celu tworzenia bezpiecznych łańcuchów dostaw, a także szybkiego dążenia do rozwoju technologii o krytycznym znaczeniu.

ASPI prześledziło najczęściej cytowane artykuły naukowe, które według niego mają największe szanse na uzyskanie patentów. Niespodziewany przełom Chin w zakresie pocisków hipersonicznych w 2021 r. zostałby zidentyfikowany wcześniej, gdyby wykryto intensywne badania Chin, twierdzi zespół ASPI.

W ciągu ostatnich pięciu lat Chiny wygenerowały 48,49% światowych dokumentów badawczych o dużym wpływie na zaawansowane silniki lotnicze, w tym naddźwiękowe, a na terenie Państwa Środka działa 7 z 10 największych na świecie instytucji badawczych – pisze ASPI. W dziedzinie czujników fotonicznych i komunikacji kwantowej siła badawcza Chin może spowodować, że redukcji ulegną możliwości inwigilacyjne zachodnich wywiadów, w tym Sojuszu Pięciorga Oczu (Five Eyes) tworzonego przez Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę i Nową Zelandię.

Prześledzono również krajowe przepływy utalentowanych naukowców i zidentyfikowano ryzyko monopolu. Chiny mogą być monopolistami w 10 dziedzinach, w tym w biologii syntetycznej, w której prowadzą jedną trzecią wszystkich badań, a także w produkcji baterii elektrycznych, 5G i nanotechnologii.

Rządowa Chińska Akademia Nauk zajmuje pierwsze lub drugie miejsce w badaniach nad większością z 44 śledzonych dziedzin, do których należą obronność, przestrzeń kosmiczna, robotyka, energetyka, środowisko, biotechnologia, sztuczna inteligencja, zaawansowane materiały i technologia kwantowa. Chiny wspierają swoje badania wiedzą zdobytą za granicą, a dane wykazują, że jedna piąta czołowych chińskich naukowców została przeszkolona w krajach z grupy Five Eyes. Australijskie uniwersytety przekonują, że przestrzegają przepisów dotyczących wpływów zagranicznych, co ma na celu powstrzymanie nielegalnego transferu technologii do Chin, ale wskazują ​​również, że współpraca międzynarodowa jest integralną częścią badań uniwersyteckich.

źródło: Reuters