Chiny wyprzedzają Stany Zjednoczone w globalnej rywalizacji o kluczowe wschodzące technologie
| Gospodarka AktualnościWedług Australian Strategic Policy Institute (ASPI) - think tanku zajmującego się polityką obronną i strategiczną z siedzibą w Canberze - Chiny mają "niesamowitą przewagę" w 37 spośród 44 krytycznych i powstających technologii, a zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję w zakresie wyników badań. Z danych ASPI wynika, że w niektórych dziedzinach wszystkie instytucje badawcze należące do światowych list top 10 mają swoje siedziby w Chinach.
Badanie sfinansowane przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych wykazało, że Stany Zjednoczone często zajmują w rankingach drugie miejsce, chociaż prowadzą globalne badania w zakresie obliczeń o wysokiej wydajności, obliczeń kwantowych, małych satelitów i szczepionek. "Zachodnie demokracje przegrywają globalną konkurencję technologiczną, w tym wyścig o przełomy naukowe i badawcze" - czytamy w raporcie ASPI, wzywającym rządy do większych inwestycji w badania, współpracy w celu tworzenia bezpiecznych łańcuchów dostaw, a także szybkiego dążenia do rozwoju technologii o krytycznym znaczeniu.
ASPI prześledziło najczęściej cytowane artykuły naukowe, które według niego mają największe szanse na uzyskanie patentów. Niespodziewany przełom Chin w zakresie pocisków hipersonicznych w 2021 r. zostałby zidentyfikowany wcześniej, gdyby wykryto intensywne badania Chin, twierdzi zespół ASPI.
W ciągu ostatnich pięciu lat Chiny wygenerowały 48,49% światowych dokumentów badawczych o dużym wpływie na zaawansowane silniki lotnicze, w tym naddźwiękowe, a na terenie Państwa Środka działa 7 z 10 największych na świecie instytucji badawczych – pisze ASPI. W dziedzinie czujników fotonicznych i komunikacji kwantowej siła badawcza Chin może spowodować, że redukcji ulegną możliwości inwigilacyjne zachodnich wywiadów, w tym Sojuszu Pięciorga Oczu (Five Eyes) tworzonego przez Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Australię, Kanadę i Nową Zelandię.
Prześledzono również krajowe przepływy utalentowanych naukowców i zidentyfikowano ryzyko monopolu. Chiny mogą być monopolistami w 10 dziedzinach, w tym w biologii syntetycznej, w której prowadzą jedną trzecią wszystkich badań, a także w produkcji baterii elektrycznych, 5G i nanotechnologii.
Rządowa Chińska Akademia Nauk zajmuje pierwsze lub drugie miejsce w badaniach nad większością z 44 śledzonych dziedzin, do których należą obronność, przestrzeń kosmiczna, robotyka, energetyka, środowisko, biotechnologia, sztuczna inteligencja, zaawansowane materiały i technologia kwantowa. Chiny wspierają swoje badania wiedzą zdobytą za granicą, a dane wykazują, że jedna piąta czołowych chińskich naukowców została przeszkolona w krajach z grupy Five Eyes. Australijskie uniwersytety przekonują, że przestrzegają przepisów dotyczących wpływów zagranicznych, co ma na celu powstrzymanie nielegalnego transferu technologii do Chin, ale wskazują również, że współpraca międzynarodowa jest integralną częścią badań uniwersyteckich.
źródło: Reuters