Chiński gigant automatyki wkracza do Europy

| Gospodarka Aktualności

Chiński producent automatyki i napędów - firma Inovance - zwiększa obecność na rynku europejskim, zapoczątkowaną przez swoją pierwszą publiczną prezentację na ostatnich targach SPS w Niemczech. Chociaż jej nazwa może nie być dobrze znana poza Chinami, firma twierdzi, że jest piątym co do wielkości producentem serwonapędów na świecie i ósmym dostawcą napędów prądu zmiennego niskiego napięcia.

Chiński gigant automatyki wkracza do Europy

Firma Inovance, założona w 2003 r., osiągnęła w 2021 r. przychody w wysokości 2,8 mld dolarów, zatrudniając prawie 17 tys. osób, z czego 21% (3560) to inżynierowie ds. badań i rozwoju, w tym zespół z Niemiec pracujący nad oprogramowaniem do sterowania maszynami w czasie rzeczywistym. W 2021 roku firma Inovance dostarczyła 3 miliony serwonapędów i silników oraz 100 tys. układów napędowych do pojazdów elektrycznych. Do końca 2021 roku dostarczyła 10 tys. robotów przemysłowych i 10 tys. napędów średniego napięcia.

Źródłem około 30% przychodów Inovance są obecnie napędy prądu przemiennego, 25% przychodów pochodzi ze sprzedaży serwomotorów, sterowników PLC, interfejsów HMI i czujników robotów, a 26% generują produkty do wind. Firma twierdzi, że na całym świecie zainstalowano ponad 3 miliony napędów do wind, z których wiele jest ukrytych pod nazwami znanych producentów wind.

C K Fong, były wiceprezes Control Techniques, który pracuje z Inovance w Europie, przyznaje, że kiedy firma zaczynała jej produkcja koncentrowała się na naśladowaniu uznanych oryginałów, ale dodaje, że teraz wydaje 11% swoich przychodów na badania i rozwój oraz projektuje produkty na rynek światowy.

Europejska siedziba firmy Inovance znajduje się w Niemczech, a biura firmy - oprócz Niemiec - we Francji i Włoszech oraz w Hiszpanii i Turcji. W Wielkiej Brytanii jest reprezentowana przez firmę CAPSS, z siedzibą w Coventry.

Firma Inovance twierdzi, że obecne braki komponentów nie mają na nią wpływu. - W przeciwieństwie do wielu firm zajmujących się napędami i automatyką w tej chwili jesteśmy w stanie dostarczać produkty natychmiast i w bardzo krótkim czasie - mówi David Bedford Guaus, kierownik marketingu strategicznego ds. napędów AC i serwomechanizmów.

źródło: Drives & Controls