Nanodrony przyszłością wojska?

| Gospodarka Roboty

Według agencji analitycznej The Business Research Company światowy rynek nanodronów w 2021 roku osiągnie wartość 974,75 mln dolarów, przy wzroście charakteryzującym się wskaźnikiem CAGR na poziomie 28,7%. Dla porównania, w 2020 roku rynek ten został wyceniony na 757,11 mln dolarów. Nanodrony są wykorzystywane m.in. w pracach pomiarowych i tworzeniu map, poszukiwaniach oraz w ratownictwie. Konstrukcje nanodronów często obejmują kamery, systemy sterowania i śledzenia. Są one wykorzystywane przez zwykłych konsumentów, jak i wojsko, a także organa ścigania.

Nanodrony przyszłością wojska?

Zmiana trendu wzrostowego na rynku nanodronów wynika głównie z tego, że firmy stabilizują swoją produkcję po zaspokojeniu popytu, który gwałtownie rósł podczas pandemii COVID-19 w 2020 roku. Oczekuje się, że rynek nanodronów w 2025 roku osiągnie wartość 2,568 mld dolarów, ze wskaźnikiem CAGR na poziomie 27,4%.

Aktywne wdrażanie nanodronów przez jednostki wojskowe przyczynia się do wzrostu rynku tych bezzałogowych statków powietrznych. Ze względu na ich zdolność do integracji wielu funkcji przy zachowaniu małych rozmiarów, pełnią one rolę głównego zasobu wojskowego.

Na przykład, w maju 2020 roku FLIR Systems - amerykańska firma specjalizująca się w projektowaniu i produkcji kamer termowizyjnych i czujników - ogłosiła, że ​​otrzymała od armii USA dodatkową umowę o wartości 20,6 mln dolarów na dostawę systemu Nano-UAV Black Hornet. Co więcej, w grudniu 2020 roku armia brytyjska zakupiła 30 dronów nanobug, aby umożliwić żołnierzom szpiegowanie celów oddalonych o 2 km, co oznacza kolejny ruch w kontrowersyjnym użyciu przez wojsko bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

Co kształtuje rynek nanodronów?

W ostatnich latach technologia nanodronów była aktywnie rozwijana, pozwalając im latać szybciej i dalej niż kiedykolwiek wcześniej, a także przeprowadzać złożone misje obserwacyjne. W grudniu 2020 roku brytyjska firma lotnicza BAE Systems we współpracy z UAVTEK - krajowym producentem dronów - opracowała superlekkiego drona opartego na nanotechnologii.

Dron, który waży 196 g, czyli mniej więcej tyle samo co smartfon, z baterią pozwalającą na 40-minutowy lot i modułem komunikacyjnych oferującym zasięg do 2 km jest uważany przez branżę za bezużyteczny produkt. Jednak podczas niedawno realizowanego programu Army Warfighting Experiment (AWE) prowadzonego przez jednostkę przynależącą do brytyjskiego Ministerstwa Obrony był to jedyny bezzałogowy nanostatek powietrzny zdolny do przetrwania w trudnych warunkach pogodowych.

W styczniu 2019 roku firma FLIR Systems nabyła Aeryon Labs za 200 mln dolarów. To przejęcie rozszerzy portfolio rozwiązań stosowanych w bezzałogowych systemach o zaawansowane płatowce, czujniki i oprogramowanie do zarządzania lotami dla klientów z sektora rządowego i wojskowego. Kontrakt ten obejmuje również wdrożenie nanodrona FLIR Black Hornet 3 do wsparcia operacji francuskich sił zbrojnych. Aeryon Labs to kanadyjski deweloper i producent miniaturowych bezzałogowych statków powietrznych.

Głównymi firmami działającymi na światowym rynku nanodronów są AeroVironment, Aerix Drone, Extreme Fliers, Drona Aviation Pvt, Guangdong Cheerson Hobby Technology, Mota Group, Parrot, Prox Dynamics, Skyrocket Toys, Horizon Hobby, Lockheed Martin, Israel Aerospace Industries, Elbit Systems, Dajiang Innovation Technology, BAE Systems, The Boeing Company, Thales Group i Textron.

W 2020 roku Ameryka Północna była największym rynkiem nanodronów. Oczekuje się, że region Azji i Pacyfiku zajmie pierwsze miejsce pod względem najszybciej rozwijającego się rynku w okresie prognozy.

źródło: The Business Research Company