W 2028 roku rynek dronów dostawczych będzie wart 5,6 mld dolarów

| Gospodarka Roboty

Rosnące zapotrzebowanie na szybki transport, w tym leków i materiałów medycznych w sytuacjach kryzysowych należy do kluczowych czynników napędzających wzrost globalnego rynku dronów dostawczych. W lutym 2021 roku Zipline, firma dostawcza, zawarła umowę z rządem stanu Kaduna w Nigerii, aby wykorzystywać drony w łańcuchu dostaw opieki zdrowotnej. Usługa obejmie codzienny transport przedmiotów medycznych, takich jak probówki i leki, a także planowane dostawy szczepionek przeciw COVID-19 w całym stanie.

W 2028 roku rynek dronów dostawczych będzie wart 5,6 mld dolarów

Oczekuje się, że aktywne wsparcie rządowe w zakresie wdrażania dronów dostawczych będzie napędzać wzrost globalnego rynku bezzałogowych statków powietrznych. Na przykład w czerwcu 2021 roku Flipkart, firma prowadząca działalność e-commerce, nawiązała współpracę z administracją indyjskiego stanu Telangana. Celem tego partnerstwa jest dostarczanie zaopatrzenia medycznego za pomocą dronów do odległych obszarów w ramach projektu pod nazwą Medicines from the Sky project. Jednym z głównych wyzwań w tej branży jest żywotność baterii dronów dostawczych.

W 2021 roku wartość rynku dronów tego typu oszacowano na 497,5 mln dolarów. Według prognozy przygotowanej na lata 2021-2028 wzrost rynku będzie charakteryzować CAGR na poziomie 41,33%. Pod koniec okresu prognozy rynek ten osiągnie wartość 5,6 mld dolarów.

Jak pandemia wpłynęła na rynek dronów dostawczych?

Oczekuje się, że pandemia COVID-19 pozytywnie wpłynie na wzrost globalnego rynku dronów dostawczych. Obecnie notowany jest wzrost wykorzystania dronów do dostarczania materiałów medycznych, żywności i paczek, ze względu na zwiększoną potrzebę bezdotykowej dostawy w obszarach miejskich i tych odległych. Przykładowo w kwietniu 2020 roku, aby pomóc seniorom, system dronów Matternet M2 dostarczał recepty lekarskie z apteki CVS do miejsc zlokalizowanych na Florydzie.

W 2020 roku czołowe miejsce na rynku dronów dostawczych zajęła Ameryka Północna. Analitycy oszacowali, że region ten utrzyma pozycję przez cały okres prognozy. Kluczowe firmy, takie jak Amazon, UPS, Google i DHL, oferują dostawę dronami w niedostępnych obszarach w regionie Ameryki Północnej, co doprowadziło do wzrostu popytu na drony dostawcze. Co więcej, rząd USA zachęca również do wdrażania dronów do bezpośredniego dostarczania produktów, czyli nadawca-odbiorca. Na przykład w kwietniu 2019 roku start-up należący do koncernu technologicznego Alphabet, uzyskał od Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) zezwolenie na prowadzenie usług logistycznych za pomocą dronów w USA.

 
Udział w rynku dronów dostawczych według regionów (źródło: Coherent Market Insights)

Ponadto w sierpniu 2020 roku Amazon otrzymał zgodę od FAA na wykorzystanie floty dronów w ramach usługi Prime Air. Ta zgoda umożliwiła firmie wprowadzenie bezzałogowego dostarczania paczek i dała Amazonowi szerokie przywileje w zakresie świadczenia usług logistycznych.

Obecnie do grona głównych graczy na globalnym rynku dronów dostawczych należą: Airbus SE, Grupa Deutsche Post DHL, Drones America, EHang, JD.com, Matternet Inc., SKYCART INC., SZ DJI Technology Co. Ltd., The Boeing Company i Wing Aviation LLC.

Które komponenty miały największy udział na rynku dronów dostawczych?

Wśród komponentów do dronów układ napędowy miał największy udział w rynku w roku 2020 i oczekuje się, że utrzyma swój obecny poziom w okresie prognozy, ze względu na rosnące ceny paliw i zapotrzebowanie na energię. Zastosowanie hybrydowo-elektrycznych układów napędowych może znacznie zmniejszyć zużycie paliwa w dronach dostawczych, co ma napędzać wzrost segmentu.

źródło: Coherent Market Insights

Zobacz również