Drony zdezynfekują pomieszczenia

| Gospodarka Roboty

Podczas szczytów pandemii drony były wykorzystywane do kontrolowania wprowadzanych obostrzeń, transportu próbek medycznych i leków. W niektórych krajach drony działające w segmencie rolniczym zostały przystosowane do rozpylania środków dezynfekujących. W Europie takie rozwiązania zostały wdrożone w Hiszpanii.

Drony zdezynfekują pomieszczenia

Niedawno trzy japońskie firmy ogłosiły, że będą dezynfekować miejsca, w których mają odbywać się imprezy masowe, właśnie za pomocą dronów. Cezary Galiński, prof. dr hab. inż. z Politechniki Warszawskiej wskazuje, że zastosowanie tego typu zraszających systemów w takich miejscach, jak ulice i przystanki, także byłoby możliwe, jednak infrastruktura miejska nie jest jeszcze do tego dostosowana.

W kwietniu trzy japońskie firmy uruchomiły usługę dezynfekcji miejsc imprez masowych, takich jak sale koncertowe, realizowaną przy pomocy dronów. Rozpuszczalnik rozpylany z dronów zawiera alkohol i nanocząsteczki jednowartościowego związku miedzi. Firma Suncrest, która opracowała środek, potwierdziła, że ​​rozpylanie go nawet przez krótki czas zapewnia długotrwały efekt dezaktywacji. Koszt realizacji usługi wyceniony jest na ok. 300 tys. jenów (ok. 2,7 tys. dolarów). Każde dodatkowe 100 m² kosztuje 140 dolarów. W przypadku hali o powierzchni 2 tys. m² drony realizują usługę w granicach od 15 do 20 minut.

Drony mogą skutecznie rozpylać różne środki nawet na większych obszarach. Drony w rolnictwie umożliwiają gromadzenie danych o jakości i ilości upraw, co pozwala nimi efektywniej zarządzać. Mogą one przeszukać setki, nawet tysiące akrów w ciągu jednego dnia. Przechwytując dane wizualne i wielospektralne podczas lotu, mogą uzyskać dokładną liczbę drzewostanów. Dzięki wysokiej jakości obrazom i analizom rolnicy mogą śledzić stan upraw i wprowadzać odpowiednie ilości środków odżywczych dla roślin.

Bezzałogowe statki powietrzne zostały w ten sposób wykorzystane w Chinach, Indiach, Indonezji, Filipinach, Kolumbii, Chile i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Drony wyposażone w mechanizmy natryskowe wypełnione środkami dezynfekującymi mogą pokryć znacznie większy obszar w krótszym czasie i 50 razy szybciej niż tradycyjne metody. Według DJI czołowej światowej firmy produkującej drony, taka jednostka może zabrać ok. 16 litrów środka i pokryć nim powierzchnię 100 tys. m² w ciągu godziny.

Drony dezynfekujące ulice mogą jednak stanowić zagrożenie dla ludzi, ponieważ nigdy nie byłoby gwarancji, że w pobliżu bezzałogowego statku nie ma żadnego przechodnia. To jeden z powodów, dla których większość krajów europejskich nie zdecydowała się wdrożyć takiego rozwiązania.

źródło: Newseria