Drony zdezynfekują pomieszczenia
| Gospodarka RobotyPodczas szczytów pandemii drony były wykorzystywane do kontrolowania wprowadzanych obostrzeń, transportu próbek medycznych i leków. W niektórych krajach drony działające w segmencie rolniczym zostały przystosowane do rozpylania środków dezynfekujących. W Europie takie rozwiązania zostały wdrożone w Hiszpanii.
Niedawno trzy japońskie firmy ogłosiły, że będą dezynfekować miejsca, w których mają odbywać się imprezy masowe, właśnie za pomocą dronów. Cezary Galiński, prof. dr hab. inż. z Politechniki Warszawskiej wskazuje, że zastosowanie tego typu zraszających systemów w takich miejscach, jak ulice i przystanki, także byłoby możliwe, jednak infrastruktura miejska nie jest jeszcze do tego dostosowana.
W kwietniu trzy japońskie firmy uruchomiły usługę dezynfekcji miejsc imprez masowych, takich jak sale koncertowe, realizowaną przy pomocy dronów. Rozpuszczalnik rozpylany z dronów zawiera alkohol i nanocząsteczki jednowartościowego związku miedzi. Firma Suncrest, która opracowała środek, potwierdziła, że rozpylanie go nawet przez krótki czas zapewnia długotrwały efekt dezaktywacji. Koszt realizacji usługi wyceniony jest na ok. 300 tys. jenów (ok. 2,7 tys. dolarów). Każde dodatkowe 100 m² kosztuje 140 dolarów. W przypadku hali o powierzchni 2 tys. m² drony realizują usługę w granicach od 15 do 20 minut.
Drony mogą skutecznie rozpylać różne środki nawet na większych obszarach. Drony w rolnictwie umożliwiają gromadzenie danych o jakości i ilości upraw, co pozwala nimi efektywniej zarządzać. Mogą one przeszukać setki, nawet tysiące akrów w ciągu jednego dnia. Przechwytując dane wizualne i wielospektralne podczas lotu, mogą uzyskać dokładną liczbę drzewostanów. Dzięki wysokiej jakości obrazom i analizom rolnicy mogą śledzić stan upraw i wprowadzać odpowiednie ilości środków odżywczych dla roślin.
Bezzałogowe statki powietrzne zostały w ten sposób wykorzystane w Chinach, Indiach, Indonezji, Filipinach, Kolumbii, Chile i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Drony wyposażone w mechanizmy natryskowe wypełnione środkami dezynfekującymi mogą pokryć znacznie większy obszar w krótszym czasie i 50 razy szybciej niż tradycyjne metody. Według DJI czołowej światowej firmy produkującej drony, taka jednostka może zabrać ok. 16 litrów środka i pokryć nim powierzchnię 100 tys. m² w ciągu godziny.
Drony dezynfekujące ulice mogą jednak stanowić zagrożenie dla ludzi, ponieważ nigdy nie byłoby gwarancji, że w pobliżu bezzałogowego statku nie ma żadnego przechodnia. To jeden z powodów, dla których większość krajów europejskich nie zdecydowała się wdrożyć takiego rozwiązania.
źródło: Newseria