Farada i Phoenix opracują system autopilota dla dronów

Farada i Phoenix Systems podejmą współpracę w celu stworzenia systemu autopilota dedykowanego certyfikowanym bezzałogowym statkom powietrznym. Zgodnie z nowymi przepisami UE, UAV wykonujące misje w przestrzeni powietrznej nad miastami, misje związane z transportem medycznym, transportem materiałów niebezpiecznych lub osób będą podlegały certyfikacji przez uprawnione agencje. Stwarza to doskonałe możliwości wykorzystania otwartego systemu operacyjnego Phoenix-RTOS, dla którego obecnie opracowywany jest pakiet certyfikacji DO-178C, potwierdzający zgodność z metodyką wytwarzania oprogramowania wymaganą w systemach lotniczych.

Posłuchaj
00:00

Współpraca polskich firm technologicznych pozwoli opracować nowy bezzałogowy statek powietrzy, który może zostać certyfikowany przez europejską agencję bezpieczeństwa lotniczego EASA i stanie się podstawą dla nowego typu usług świadczonych przez Grupę Farada. Według raportów analitycznych UAV odpowiadają za jedną z głównych technologii operacyjnych Przemysłu 5.0 o kluczowym znaczeniu dla gospodarki.

Na rynku dostępnych jest kilka popularnych rozwiązań autopilota opartych o open-source pod względem oprogramowania, jak i sprzętu. Jednak żadne z nich nie oferuje odpowiedniej architektury i pakietu certyfikacji DO-178C.

Zaprojektowane rozwiązanie ma bazować na architekturze o zwiększonej niezawodności, wykorzystującej wiele komponentów sprzętowych i mechanizmów. Dzięki zastosowaniu matrycy FPGA możliwe jest realizowanie zaawansowanych funkcji, takich jak komunikacja radiowa ze stacją naziemną oraz znaczne zminimalizowanie masy systemu autopilota. Mechanizm partycjonowania zasobów wbudowany w oprogramowanie Phoenix-RTOS i wynikający z jego nowatorskiej architektury zostanie wykorzystany do oddzielenia modułów oprogramowania. Partycjonowanie ma umożliwić łatwą integrację autopilota z innymi aplikacjami, m.in. autonomicznym sterowaniem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i chmury obliczeniowej lub mechanizmów współpracy roju, bez konieczności ponownej certyfikacji.

Źródło: Phoenix Systems

Powiązane treści
Nowy zakład produkcyjny Phoenix Contact w Polsce
Drony przeprowadzą inspekcję turbin wiatrowych
W 2028 roku rynek dronów dostawczych będzie wart 5,6 mld dolarów
100 drzew na 100-lecie Phoenix Contact
Weź udział w konkursie xplore 2023 Technology Award!
Nanodrony przyszłością wojska?
Rynek dronów z LiDARami będzie rósł o prawie 32% rocznie
Phoenix Contact: Innowacyjność w zakresie produktów, systematyczny rozwój naszych kompetencji oraz etyczna działalność - to składniki przepisu na sto lat rozwoju na rynkach branżowych
Amerykański gigant handlowy wprowadza dostawy dronami
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyczne paletyzatory i depaletyzatory
Roboty
Firma OMRON przedstawia robota mobilnego OL-450S - kompletne, autonomiczne rozwiązanie w zakresie transportu materiałów
Przemysł 4.0
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Pomiary
Smart-VS EVO - przełamuje zasady systemów wizyjnych dzięki sztucznej inteligencji
Przemysł 4.0
Powstają nowe ciemne fabryki
Bezpieczeństwo
Bezpieczny system – bezpieczne maszyny – bezpieczni ludzie

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów