Boston Dynamics uruchamia komercyjną sprzedaż swoich robotów

| Gospodarka Roboty

Boston Dynamics - twórca robotów humanoidalnych oraz psów-robotów, które początkowo wywołały w skali globalnej niemal pierwotny strach czy też obawy co do militarnego wykorzystywania tego typu automatów - oferuje teraz swojego psa-robota Spot za 74,5 tys. dolarów. Można go kupić w sklepie internetowym Boston Dynamics. W przypadku jednoczesnego zamawiania kilku sztuk prawdopodobnie dostępne są rabaty.

Boston Dynamics uruchamia komercyjną sprzedaż swoich robotów

Boston Dynamics twierdzi, że Spot jest zaprojektowany, aby iść tam, gdzie inne roboty nie mogą iść i wykonywać przy tym wiele zadań. Robota można skonfigurować do różnych zastosowań, by zwiększyć wydajność i znacznie zmniejszyć ryzyko związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy.

Spot był wcześniej dostępny tylko w programie Early Adopter firmy Boston Dynamics, w ramach krótkoterminowej dzierżawy. Dzięki temu ponad 150 robotów Spot było z powodzeniem wykorzystywanych przez krajowe i międzynarodowe firmy oraz instytucje badawcze.

Psy-roboty stosowano do dokumentowania postępów budowy, monitorowania odległych lub niebezpiecznych środowisk oraz zapewniania przeglądu sytuacyjnego. Użytkowano je w różnych środowiskach, w tym w elektrowniach, wycofanych z eksploatacji obiektach jądrowych, halach produkcyjnych, placach budowy czy laboratoriach badawczych. Spoty wykorzystano również przy projektach dla branż kreatywnych, takich jak występy w parkach rozrywki.

- W Boston Dynamics spędziliśmy dziesięciolecia, tworząc i udoskonalając roboty o zaawansowanej mobilności, zręczności i inteligencji, ponieważ uważamy, że zwinne roboty mogą rozwiązać szeroki zakres rzeczywistych problemów. Połączenie w Spocie zaawansowanego oprogramowania i wysokowydajnej konstrukcji mechanicznej umożliwia rozszerzenie zakresu trudnej lub niebezpiecznej pracy człowieka. Teraz możesz użyć Spota, by zwiększyć bezpieczeństwo ludzi w środowiskach i zadaniach, w których tradycyjna automatyzacja się nie udała - mówił Marc Raibert, prezes i założyciel Boston Dynamics.

Pies-robot Spot przeznaczony do użytku komercyjnego i przemysłowego jest obecnie dostępny tylko do zakupu w Stanach Zjednoczonych. Boston Dynamics będzie nadal wynajmować roboty Spot klientom na wybranych rynkach międzynarodowych w ramach programu Early Adopter.

źródło: Robotics & Automation