Do 2030 roku wartość rynku robotyki mobilnej przekroczy 157 mld dolarów

| Gospodarka Roboty

Infrastruktura chmurowa dla robotów mobilnych w początkowej fazie rozwoju ma kluczowe znaczenie od strony wdrażania i obsługi. Przetwarzanie danych w chmurze do 2030 roku stanie się kluczowym narzędziem dla robotyki mobilnej i usług. Firma analityczna ABI Research prognozuje, że wartość tego sektora wyniesie do tego czasu 157,8 mld dolarów. Wraz z rosnącą popularnością robotyki mobilnej, wdrażanej w szerokim zakresie branż, konieczne będzie wykorzystanie mocy obliczeniowej infrastruktury chmurowej do przechowywania i zarządzania ogromnymi zbiorami zgromadzonych danych, a także do szkolenia bardziej zaawansowanych algorytmów wspomagających funkcje poznawcze robotów.

Do 2030 roku wartość rynku robotyki mobilnej przekroczy 157 mld dolarów

- Od 1961 roku większość robotów komercyjnych została okablowana i powiązana z zewnętrzną infrastrukturą przemysłową. Kolejna generacja robotów będzie bardziej związana z technologią łączności komórkowej i Wi-Fi , zużyje ogromne ilości danych w celu niezależnego działania i będzie wymagać skutecznego zarządzania poprzez wykonywanie pomiarów w czasie rzeczywistym w zakresie wydajności, statusu i operatywności - powiedział Rian Whitton, starszy analityk w ABI Research.

Kilku dostawców usług w chmurze, w tym AWS, Microsoft Azure i Google Cloud, rozpoczęło współpracę z programistami w zakresie robotyki, podczas gdy start-upy, takie jak InOrbit, obsługują operacje w chmurze.

Analityk wskazuje, że rozwój sektora robotów - od pojedynczych pojazdów i jednostek, do flot i większych systemów - jest napędzany przez szersze włączenie maszyn do środowiska Internetu Rzeczy. Błędem byłoby jednak sugerowanie, że roboty po prostu pasują do urządzeń, poszczególnych czujników i maszyn stacjonarnych w ramach poszerzonego systemu IoT. Stopień zaawansowania technologicznego robotów rośnie pod względem stosowania wielu czujników, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Oczekuje się, że będą działać na całym świecie, generując ogromne ilości danych, w porównaniu do innych maszyn.

Obecne stwierdzenie, że sama chmura może zapewnić moc obliczeniową do obsługi robotów może być zgubne, szczególnie podczas powolnego wdrażania technologii 5G. Obserwatorzy powinni prowadzić działania w kierunku elastycznych systemów chmurowych, które koncentrują się na jakości ponad ilością, jeśli chodzi o działanie robotyki, przetwarzanie danych i analizy.

Robotyka chmurowa, zdefiniowana jako Robotics-as-a-Service (RaaS) i Software-as-a-Service (SaaS), może do 2030 roku zwiększyć przychody z segmentu samej robotyki do 157,8 mld dolarów, co odpowiada za 30% całkowitej wartości tej branży. Dla porównania, w 2019 roku przychody z tego sektora wynosiły 3,3 mld dolarów. Wzrost ten oznacza ogromną szansę dla nowych przedsiębiorstw, które rozszerzają swoje działania, aby umożliwić nowym technologiom szybsze wejście na rynek oraz pomóc użytkownikom końcowym i operatorom w dostępie i zarządzaniu coraz większą flotą robotów.

To nowe środowisko związane z robotyką będzie zdominowane przez trzy podkategorie firm, takie jak programiści robotów, dostawcy IoT i platform chmurowych oraz dostawcy usług w chmurze ( CSP), do których grona będą należeć Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) i Google Cloud. Ci, którzy koncentrują się wyłącznie na sprzęcie, stracą względną wartość i będą wymagać partnerstwa lub odważnych strategii, aby zostać dostawcami rozwiązań. Przykładem mogą być firmy, takie jak Universal Robots i Fetch Robotics, które wprowadziły oprogramowanie i usługi serwisowe do swojej oferty. Rynek ten jest obecnie dosyć młody. ABI Research spodziewa się, że konsolidacja z przodującymi dostawcami rozwiązań dla robotów i dostawcami usług CSP, zwiększającymi ich względny wpływ na rynek, nastąpi w ciągu następnej dekady.

Technologia robotyki w chmurze jest podzielona na segment pionowy, w którym są opracowywane zaawansowane systemy nawigacji. Drugim jest sektor horyzontalny, który odpowiada za dostęp i skalowalność. Przetwarzanie w chmurze obecnie jest kluczowym elementem horyzontalnego segmentu dla branży robotyki i umożliwi dalsze wdrażanie rozwiązań na szerszą skalę w sektorze pionowym, takich jak inteligencja oparta na roju, autonomia i zaawansowane funkcje motoryczne.

źródło: ABI Research

Zobacz również