Do 2030 roku przemysł farmaceutyczny przeznaczy na cyfryzację ponad 4 mld dolarów

| Gospodarka Przemysł 4.0

Prognoza przygotowana przez firmę analityczną ABI Research dotycząca przemysłu farmaceutycznego wskazuje, że do 2030 roku przychody z cyfrowych fabryk przekroczą 4,5 mld dolarów, a inwestycje w przetwarzanie danych osiągną wartość 1,2 mld dolarów, co oznacza wzrost o 27%. Podczas gdy organy regulacyjne zachęcają, a nie hamują przedsięwzięcia, dynamika konkurencji w branży wymaga od firm farmaceutycznych optymalizacji linii produkcyjnych w celu maksymalizacji wydajności w czasie, gdy lek podlega ochronie patentowej.

Do 2030 roku przemysł farmaceutyczny przeznaczy na cyfryzację ponad 4 mld dolarów

Odejście od produkcji leków i szczepionek w partiach na rzecz optymalizacji procesów z możliwością ciągłego wytwarzania wyrobów farmaceutycznych będzie miało kluczowe znaczenie dla zwiększenia wydajności.

- Aktywne składniki farmaceutyczne są jednak podatne na zmiany w ich bezpośrednim otoczeniu. Partia musi zostać usunięta, jeśli stan składników  wykracza poza przyjęte parametry. Producenci będą musieli zainwestować w analitykę, aby pomóc w stworzeniu cyfrowych bliźniaków swoich operacji, co pozwoli im przygotować swoje linie produkcyjne do ciągłej pracy - powiedział Michael Larner, główny analityk ds. przemysłu i produkcji w ABI Research.

Innym celem digitalizacji dla firm farmaceutycznych jest odejście od papieru. Zbieranie i przechowywanie danych za pomocą procesów opartych o papier grozi zmniejszeniem produktywności i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nieścisłości na linii produkcyjnej z powodu błędów administracyjnych - wskazuje Michael Larner. Powszechne wykorzystanie papieru ilustruje postęp, jaki firmy farmaceutyczne muszą jeszcze poczynić w zakresie transformacji cyfrowej. Firma ABI Research opracowała pięciostopniowy model cyfrowego rozwoju, który przedstawia postępy i kroki, jakie muszą podjąć producenci, aby zoptymalizować swoje działania.

Obecnie producenci wyrobów farmaceutycznych znajdują się na etapie drugim, w którym posiadają nowoczesne fabryki, ale brakuje im rozwiązania umożliwiającego przygotowanie długoterminowych planów, co przekłada się na trudności z dostosowaniem produkcji. Inne firmy mogą być już na etapie trzecim, w którym zaczęto wdrażać transformację cyfrową, ale brakuje doświadczenia w rekonfiguracji linii produkcyjnych. W nadchodzącym dziesięcioleciu wiele firm zmodernizuje swoje istniejące zakłady lub zbuduje obiekty od podstaw, a ich działalność zostanie przekształcona cyfrowo, osiągając czwarty etap lub będzie funkcjonować bez udziału ludzi - ten wariant dotyczy już etapu piątego.

Godnym uwagi przykładem zaawansowanych zakładów produkcyjnych jest fabryka należąca do firmy Sanofi we Framingham w stanie Massachusetts, gdzie wszystkie procesy odbywają się bez użycia papieru, a operatorzy zakładu korzystają z cyfrowych narzędzi, analizy danych i rozwiązań opartych o rozszerzoną rzeczywistość (AR), dzięki czemu mogą podejmować decyzje i wprowadzać zmiany w czasie rzeczywistym.

Istnieje wiele dostawców wspomagających branżę farmaceutyczną w cyfryzacji i optymalizacji procesów. Appian, COPA-DATA, Metastorm, Metronik i Neo PLM to jedni z dostawców realizujących przedsięwzięcia producentów farmaceutyków w zakresie przejścia z pierwszego do trzeciego etapu cyfryzacji. Takie firmy, jak Emerson, Falkonry, Siemens i Seeq dostarczają rozwiązania w zakresie produkcji leków i medykamentów od trzeciego etapu cyfryzacji w kierunku adaptacji do piątego, niewymagającego udziału człowieka.

źródło: ABI Research

Zobacz również