Przychody z robotyki magazynowej przekroczą 51 mld dolarów w 2030 roku

| Gospodarka Roboty

Sektor logistyczny zintensyfikował swoje działania w zakresie automatyzacji w związku z rosnącą liczbą zamówień i pogłębiającym się deficytem siły roboczej. Oprócz nowych technologii, takich jak rozszerzona rzeczywistość i wyspecjalizowane aplikacje mobilne, roboty autonomiczne i coboty okazują się najpopularniejszym i najszybciej wdrażanym rozwiązaniem, zwiększającym produktywność w obszarze roboczym magazynu.

Przychody z robotyki magazynowej przekroczą 51 mld dolarów w 2030 roku

Według agencji analitycznej ABI Research, w 2030 roku światowe przychody ze sprzedaży robotów do zastosowań logistycznych przekroczą 51 mld dolarów, przy wzroście charakteryzującym się wskaźnikiem CAGR na poziomie 23% w latach 2021-2030.

Roboty mobilne są kluczowym elementem automatyki magazynowej i odpowiadają za większość dostaw i przychodów. Zrobotyzowane systemy magazynowe obejmują autonomiczne pojazdy (AGV) i autonomiczne roboty mobilne (AMR). Są one wykorzystywane do transportu towarów na terenie ośrodka logistycznego. Maszyny tego typu są integrowane z szerszymi, zautomatyzowanymi lub ręcznie sterowanymi procesami. W ostatnim czasie sektor robotyki magazynowej przeszedł z wczesnej fazy badawczej do zaawansowanych praktycznych systemów.

Jednym ze znaków świadczących o dojrzałości tego rynku są dostawcy, tacy jak Advantech, Brochesia, Kontakt.io oraz RightHand Robotics, którzy obecnie oferują szeroką gamę urządzeń i oprogramowania do automatyzacji procesów magazynowych. Firmy logistyczne Penske, A. Duie Pyle, Amazon i JD.com stosują już na dużą skalę zrobotyzowane systemy magazynowe. Zyskują dzięki temu skrócenie czasu cyklu umieszczania towaru w magazynie i wyższą dokładność inwentaryzacji.

- Oprócz wykorzystywania robotów operatorzy magazynów powinni dążyć do łączenia zalet wielu rozwiązań w całym procesie realizacji zamówień, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Operatorzy muszą również spojrzeć poza produktywność i ocenić, w jaki sposób technologie wpływają na zadowolenie i bezpieczeństwo pracowników, komfort pracowników, zużycie energii, przebytą odległość i wskaźniki błędów - wskazuje Adhish Luitel, analityk ds. logistyki w ABI Research.

Przykłady zastosowań nowych technologii w logistyce

Jednym z przykładów stosowania cyfrowych technologii w rozwiązania logistyczne jest Pick-by-vision, oferowane przez firmę Picavi, bazujące na rozszerzonej rzeczywistości. Wymaga ono zaledwie 15-minutowego szkolenia, co pozwala oszczędzić nawet 60% czasu, który jest przeznaczany na wdrożenie pracownika. Ponadto rozwiązania w zakresie przechowywania zamówień i zautomatyzowanych dozowników towarów firmy Alert Innovation pomagają detalistom spożywczym zwiększyć zwrot z inwestycji o ponad 50%, w porównaniu z tradycyjnymi automatycznymi systemami kompletacji.

źródło: ABI Research

Zobacz również