Politechnika Opolska rozbuduje Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich

| Gospodarka Laboratorium

Politechnika Opolska zamierza rozbudować Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich. Wartość inwestycji wyniesie w sumie 8,5 mln zł, z czego 6,3 mln będzie pochodziło z dotacji UE.

Politechnika Opolska rozbuduje Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich

Nowa jednostka będzie prowadziła pracę w obszarze naukowo-dydaktycznym i przemysłowym. Zostaną zakupione takie urządzenia, jak komory starzeniowe i mikroskopy. Szczególny nacisk ma być położony na technologię materiałów lekkich stosowanych w motoryzacji i lotnictwie. Zgodnie z planami uczelni dostawy wyposażenia i modernizacja laboratoriów potrwają do dwóch lat.

Hybrydowe struktury z materiałów lekkich coraz częściej stosowane są w segmencie motoryzacyjnym, lotniczym, mechanicznym, aparaturze przemysłowej i produkcyjnej, jak również inżynierii lądowej. Redukcja dużej ilości ruchomych części pozwala oszczędzić energię i zmniejszyć ich zużycie. Konstrukcje z materiałów lekkich stały się kluczową technologią w wielu sektorach przemysłowych i sprzyjają rozwojowi komponentów o dużej wydajności posiadających właściwości dopasowane do danego obciążenia i funkcji.

źródło: Nauka w Polsce