Niemieckie Audi otworzy spółkę z chińską grupą FAW

| Gospodarka Aktualności

Niemiecki motoryzacyjny koncern Audi AG ogłosił we wtorek, że podpisał protokół ustaleń z chińską państwową grupą FAW, aby zapoczątkować przedsięwzięcie mające na celu produkcję samochodów elektrycznych klasy premium.

Niemieckie Audi otworzy spółkę z chińską grupą FAW

Audi od dawna współpracuje z FAW, która ma siedzibę w mieście Changchun, w północno-wschodnich Chinach, będących obecnie największym na świecie rynkiem samochodowym. Niemiecka firma planuje również produkować pojazdy z szanghajskim producentem samochodów SAIC Motor. Audi zapowiedziało, że będzie produkować modele oparte o Premium Platform Electric (PPE) - bazę opracowaną we współpracy z Porsche. Koncern poinformował, że nowe przedsięwzięcie pozwoli uruchomić w Chinach produkcję kilku modeli od 2024 roku.

Niemiecka firma chce, aby do 2025 roku samochody EV odpowiadały za jedną trzecią sprzedaży w Chinach. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku sprzedano tam 512 081 pojazdów, a w roku ubiegłym około 690 tys.  Przedstawiciele Audi i Porsche w Chinach powiedzieli, że nowe przedsięwzięcie nie przewiduje produkcji pojazdów marki Porsche.

Producenci pojazdów elektrycznych, tacy jak lokalni Nio i Xpeng, a także firmy zagraniczne, w tym Tesla, zwiększają moce produkcyjne w Chinach, gdzie rząd promuje bardziej ekologiczne pojazdy w celu obniżenia poziomu zanieczyszczenia powietrza.

źródło: Reuters