Teledyne kupuje Flir za 8 miliardów dolarów

| Gospodarka Pomiary

Amerykański konglomerat przemysłowy Teledyne Technologies kupuje Flir Systems, giganta zajmującego się obrazowaniem w podczerwieni, w ramach transakcji o wartości około 8 mld dolarów. Obie firmy są aktywne na rynku czujników, jednak twierdzą, że ich technologie i obszary sprzedaży produktów doskonale się uzupełniają. Teledyne spodziewa się, że transakcja zostanie zamknięta w połowie 2021 r., zwiększone zyski odnotuje w pierwszym pełnym roku po przejęciu.

Teledyne kupuje Flir za 8 miliardów dolarów

Zgodnie z warunkami umowy, akcjonariusze FLIR otrzymają w gotówce 28,00 USD za akcję oraz 0,0718 akcji zwykłej Teledyne za każdą akcję FLIR, co oznacza całkowitą cenę zakupu w wysokości 56,00 USD za akcję FLIR. Transakcja odzwierciedla 40% premię dla akcjonariuszy FLIR na podstawie 30-dniowej średniej ceny ważonej wolumenem na dzień 31 grudnia 2020 r.

Flir jest silny w takich dziedzinach, jak termografia, obrazowanie lotnicze oraz rynek motoryzacyjny, konsumencki i bezpieczeństwa, z kolei Teledyne ma doświadczenie w technologiach detekcji w przestrzeni kosmicznej i podmorskiej. Podczas gdy Flir koncentruje się na częstotliwościach podczerwieni, Teledyne skupia się na widmie rentgenowskim, ultrafioletowym, mikrofalowym i radiowym.

Całkowite przychody firmy Flir w wysokości około 1,9 mld USD pochodzą z obrazowania cyfrowego, co stanowi mniej niż jedną trzecią (32%) rocznego przychodu Teledyne na poziomie 3,1 mld USD. Największym rynkiem zbytu jest oprzyrządowanie, które odpowiada za 36% przychodów, przy czym elektronika lotnicza i dla sektora obronnego stanowi 19%, a systemy inżynieryjne - 13%. Oczekuje się, że po połączeniu firma wygeneruje przychody w wysokości około 5 mld USD, z czego 59% będzie pochodziło z obrazowania cyfrowego.

Firma Flir została założona w 1978 roku jako pionier w opracowywaniu wysokowydajnych i niedrogich systemów obrazowania termicznego w podczerwieni, do zastosowań lotniczych. Pod koniec lat 80. Flir zaczął wykorzystywać swoją wiedzę w zakresie podczerwieni do opracowywania systemów ręcznych i laboratoryjnych, do różnych zastosowań komercyjnych, które wymagały dobrej jakości obrazu oraz możliwości wykrywania i pomiaru różnic temperatur.

W 1998 r. Flir przejął szwedzką Agemę, specjalizującą się w dziedzinie podczerwieni, a w roku 1999 r. firmę Inframetrics z siedzibą w USA, by rozszerzyć swoją komercyjną działalność w zakresie obrazowania termicznego. W 2003 roku kupił Indigo Systems.

Flir inwestował na wielu pokrewnych rynkach, w ramach powiązanych technologii i produktów. Inwestycje te doprowadziły do ​​znacznego wzrostu, pomagając obniżyć koszty produktów i skutkując szybkim wzrostem liczby klientów, a także zwiększeniem świadomości w zakresie technologii termicznych. Obecnie Flir zatrudnia ponad 3000 osób.

źródło: Drives & Controls