Niemiecka branża elektromaszynowa odrabia straty
| Gospodarka AktualnościZVEI informuje, że łączna wartość eksportu niemieckiego przemysłu elektromaszynowego za okres od stycznia do maja 2021 wyniosła 89,4 mld euro, co jest wartością o 11,8% wyższą niż rok wcześniej. Przedstawiciele ZVEI prognozują, że w bieżącym roku branża odrobi straty poniesione w okresie pandemicznym.
Jak podaje ZVEI, w maju tego roku import wyrobów elektrotechnicznych do Niemiec wzrósł o 25% w porównaniu z majem 2020, zaś eksport - o 26,6%, do kwoty 17,1 mld euro. Sprzedaż do krajów Unii Europejskiej zwiększyła się o 31%, przy czym największą dynamikę odnotowano w przypadku Hiszpanii (+41%, do 563 mln euro), Francji (+38% do 1 mld euro) i Włoch (+37% do 863 mln euro).
Przedstawiciele ZVEI informują również o wzrostach dostaw do dwóch krajów Europy Centralnej: Polski (+29%, do 878 mln euro) i Czech (+27%, do 825 mln euro). W tym samym czasie niemiecki sektor elektrotechniczny wyeksportował do Chin, swojego największego partnera handlowego, towary o wartości 2 mld euro. To o 13% więcej niż w maju 2020 roku. W przypadku USA wzrosty wyniosły 40%, zaś eksport wartościowo - 1,5 miliarda euro. Należy tutaj dodać, że duże wzrosty, które obserwować można było w kwietniu i maju, powiązane są z niską zeszłoroczną bazą, bowiem w Europie miała wtedy miejsce pierwsza fala pandemii.
Do powyższych statystyk można dołączyć informacje od organizacji VDMA. Zdaniem jej przedstawicieli niemiecki sektor produkcji maszyn i sektor przemysłowy boryka się z problemami w zakresie dostaw materiałów. W szczególności słabo dostępne są komponenty elektroniczne oraz niektóre surowce, takie jak stal. - Już 70% firm zajmujących się inżynierią mechaniczną przyznaje, że ich produkcja jest znacznie utrudniona z powodu braku materiałów. To zdecydowanie najwyższa wartość od czasu publikacji tego ogólnokrajowego wskaźnika - stwierdza główny ekonomista VDMA, dr Ralph Wiechers. Pomimo tego VDMA podtrzymuje swoją prognozę wzrostu produkcji wynoszącą +10% w ciągu roku.