Niemiecki przemysł pod kreską

Podczas dorocznej konferencji prasowej przedstawiciele VDMA, niemieckiej organizacji branżowej, poinformowali o słabych wynikach przemysłu produkcyjnego w 2019 roku, prognozując dalsze spadki w tamtejszym sektorze maszynowym, w tym roku. W okresie styczeń-październik odnotowano zmniejszenie wartości produkcji maszyn o 1,8%, zaś liczby otrzymanych zamówień aż o 9% rok do roku. To pierwsze takie spadki w tej dekadzie.

Posłuchaj
00:00

Głównymi powodami kurczenia się nastawionej na eksport gospodarki niemieckiej są spory handlowe i narastający globalnie protekcjonizm, a także Brexit. Do źródeł problemów dokładają się zmiany strukturalne w branży motoryzacyjnej.

- Nasz przemysł nie jest w kryzysie, ale wielu klientów wstrzymuje lub odkłada na później swoje inwestycje - stwierdził Carl Martin Welcker, prezes VDMA. Jego zdaniem sytuację łagodzi dotychczasowy dobry portfel zamówień.

Organizacja nie oczekuje szybkiej poprawy. W bieżącym roku niemiecki sektor maszynowy ma skurczyć się o kolejne 2%, do około 218 mld euro. Przy założeniu poprawy klimatu biznesowego branża może wrócić do wzrostów produkcji dopiero pod koniec roku. Jako kluczowy warunek tej zmiany ekonomiści z VDMA wymieniają brak eskalacji wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami.

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Pierwszy ośrodek szkoleniowy dla humanoidalnych robotów otwarty w Chinach
Aktualności
Rynek turbin wiatrowych
Bezpieczeństwo
QNX wprowadza platformę bezpieczeństwa funkcjonalnego integrującą systemy bezpieczeństwa i obciążenia AI
Komunikacja
Sieć rzeczy i komputerów nigdy się nie zatrzymuje
Roboty
Roboty wojskowe
Zasilanie, aparatura nn
Magazyn energii PGE
Powiązane treści
Przemysł 4.0 w Polsce - cztery raporty
Niemiecka branża elektromaszynowa odrabia straty
ZVEI publikuje dane z niemieckiego przemysłu elektrotechnicznego
5G odmieni oblicze przemysłu
Sto raportów na temat Przemysłu 4.0
Czy kłopoty branży produkcyjnej sąsiadów staną się również polskimi kłopotami?
Finansowanie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0
Rynek robotyki przemysłowej osiągnął wartość 16,5 mld dolarów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów