Ethernet przemysłowy coraz popularniejszy

| Gospodarka Komunikacja

Ostatnia dekada przyniosła spory wzrost wykorzystania sieci ethernetowych w przemyśle i popularyzację Ethernetu jako standardu łączącego maszyny oraz instalacje produkcyjne z infrastrukturą IT przedsiębiorstw przemysłowych. Tego typu sieci stosowane są dzisiaj do komunikacji pomiędzy komputerami przemysłowymi, HMI, sterownikami, urządzeniami wykonawczymi i napędami, a nawet czujnikami i systemami nadrzędnymi.

Ethernet przemysłowy coraz popularniejszy

Cykliczne badania związane wykorzystaniem sieci przemysłowych prowadzi firma HMS Industrial Networks. W 2018 roku udział Ethernetu przemysłowego w całości rynku (a dokładniej – w liczbie nowo instalowanych węzłów sieciowych) przekroczył po raz pierwszy liczbę nowych węzłów sieci polowych. Według HMS Ethernet stanowił on 52% globalnego rynku w porównaniu do 46% rok wcześniej. Z kolei w najnowszym badaniu z 2021 roku udział Ethernetu przemysłowego wyniósł już 65%!

Najpopularniejszą taką siecią jest PROFINET (18% udziału w rynku), tuż za nim jest EtherNet/IP (17%), inne to m.in. EtherCAT, Modbus-TCP oraz Ethernet POWERLINK. Dodatkowo popularność sieci fieldbus w pewnych zastosowaniach utrzymuje się, czego powodem są m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Dominującą magistralą polową jest cały czas Profibus DP (z 8-procentowym udziałem w rynku), kolejne to m.in. Modbus-RTU oraz CC-Link.

Warto zauważyć, że w Europie i na Bliskim Wschodzie prym wiodą przede wszystkim sieci PROFINET i EtherNet/IP. Również Profibus, z racji wieloletniej obecności, jest nadal szeroko stosowany. Inne popularne sieci to EtherCAT, Modbus-TCP oraz Ethernet POWERLINK. Z kolei rynek amerykański jest zdominowany przez sieci CIP, w szczególności EtherNet/IP. W Azji żadna sieć nie wyróżnia się jako wiodąca na rynku, aczkolwiek szeroko stosowane są m.in. PROFINET, EtherNet/IP, Profibus, EtherCAT, Modbus oraz CC-Link. Na popularności zyskuje tu w szczególności wersja CC-Link IE.

 
Udziały poszczególnych standardów sieci przemysłowych w rynku (wg HMS Industrial Networks, 2021)