Przemysłowy Ethernet przekracza dwie trzecie rynku komunikacji

| Gospodarka Komunikacja

Według danych corocznego badania rynku komunikacji przemysłowej przeprowadzonego przez HMS Networks, Profinet i EtherNet/IP umocniły swoją pozycję wspólnych liderów rynku komunikacji przemysłowej, z których każdy odpowiada za 18% nowych węzłów automatyki przemysłowej zainstalowanych w ubiegłym roku. Ich udziały rynkowe nieznacznie wzrosły z 17% w zeszłym roku. Swój globalny udział o 1% zwiększył również EtherCat, podnosząc go do 12%.

Przemysłowy Ethernet przekracza dwie trzecie rynku komunikacji

Po raz pierwszy różne wersje przemysłowego Ethernetu stanowią obecnie ponad dwie trzecie (68%) rynku, w porównaniu do 66% w roku 2022. W ciągu ostatniego roku liczba nowo zainstalowanych przemysłowych węzłów ethernetowych wzrosła o około 10%.

Modbus-TCP ograniczył nieznacznie udział w całym rynku komunikacji - z 6 do 5%, natomiast CC-Link IE Field nieznacznie poprawił wynik - z 2 do 3%, osiągając taki sam udział jak Powerlink, który zachował 3% rynku.

Technologie Fieldbus kontynuowały swój długoterminowy spadek, zmniejszając udział nowych instalacji z 27% w 2022 r. do 24% w roku bieżącym. W rankingach fieldbus prowadzi Profibus z 6-procentowym udziałem w całym rynku komunikacyjnym (spadek z 7%), a tuż za nim jest Modbus-RTU z udziałem 5% (takim samym jak w zeszłym roku). CC-Link i DeviceNet spadły o 1% do 3%, a CANopen pozostaje na poziomie 2%.

HMS zwraca uwagę, że chociaż liczba nowych węzłów fieldbus spada, wiele urządzeń, maszyn i fabryk będzie w nadchodzących latach nadal polegać na tych sprawdzonych technologiach.

 
Każdego roku HMS Networks przedstawia swoją analizę rynku sieci przemysłowych, koncentrując się na nowo zainstalowanych węzłach w ramach automatyki przemysłowej na całym świecie. Jako niezależny dostawca rozwiązań z zakresu Industrial ICT (Information and Communication Technology), HMS ma rozległy wgląd w rynek sieci przemysłowych. Badanie z 2023 r. obejmuje szacunkowe udziały w rynku i wskaźniki wzrostu dla sieci fieldbus, przemysłowego Ethernetu i technologii bezprzewodowych (żródło: HMS Networks)

Najszybciej rozwijającym się segmentem jest komunikacja bezprzewodowa, choć startuje z dość skromnej bazy. Liczba zainstalowanych węzłów bezprzewodowych wzrosła w ciągu ostatniego roku o 22%, z 7 do 8% całego rynku komunikacji przemysłowej. Segment jest zdominowany przez technologie WLAN z 4-procentowym udziałem w rynku, a następnie przez Bluetooth obejmujący 1%. Inne technologie bezprzewodowe, w tym 5G, stanowią 2% rynku.

Typowe zastosowania komunikacji bezprzewodowej obejmują wymianę kabli, dostęp do maszyn i połączenia z urządzeniami mobilnymi.

W Europie i na Bliskim Wschodzie wiodącymi technologiami komunikacji przemysłowej są EtherNet/IP, Profinet i EtherCat, a na drugim miejscu - Profibus i Modbus-TCP. Rynek amerykański jest zdominowany przez EtherNet/IP, a udział w rynku zyskuje EtherCat. Na rozdrobnionym rynku azjatyckim przoduje Profinet, następnie EtherNet/IP, CC-Link/CC-Link IE Field, EtherCat, Profibus i Modbus (RTU/TCP).

HMS spodziewa się, że globalny rynek przemysłowych węzłów sieciowych wzrośnie w tym roku o około 7%. Na potrzeby badania HMS definiuje węzeł jako maszynę lub urządzenie podłączone do sieci przemysłowej.

źródło: Drives & Controls