Rynek Ethernetu motoryzacyjnego przekroczy 4 mld dolarów

| Gospodarka Komunikacja

Wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania elektroniki w samochodach zaczęto stosować interfejs Ethernet. Oferuje on dużo wyższą przepustowość, w porównaniu do dotychczas stosowanych technologii. Interfejs ten znajduje zastosowanie m.in. w systemach ADAS i w autonomicznej jeździe.

Rynek Ethernetu motoryzacyjnego przekroczy 4 mld dolarów

Według agencji analitycznej The Business and Research Company, rynek motoryzacyjnego Ethernetu w 2021 r. osiągnął wartość 1,68 mld dolarów, a w roku 2022 osiągnie 1,98 mld dolarów, co oznacza wzrost o 17,7% rok do roku. W 2026 roku segment ten osiągnie wartość 4,08 mld dolarów, przy tempie rocznego wzrostu na poziomie 19,85%.

Wprowadzenie do segmentu motoryzacji aplikacji wykorzystujących AI i połączenia z Internetem przyspiesza rozwój samochodowego Ethernetu. Według danych przygotowanych przez International Organization of Motor Vehicle Manufacturers, między styczniem a wrześniem 2021 roku produkcja samochodów wzrosła do 57,2 mln sztuk, z 52,1 mln  odnotowanych w 2020 roku.

Na motoryzacyjnym rynku postęp technologiczny jest coraz bardziej widoczny. Firmy koncentrują swoje działania na rozwiązaniach wykorzystujących możliwości samochodowego Ethernetu w celu opracowania zaawansowanych systemów komunikacyjnych wymaganych przez pojazdy nowej generacji. Na przykład w 2021 roku niemiecka firma Elektrobit wprowadziła na rynek pierwsze oprogramowanie układowe bazujące na AI dla switcha ethernetowego do zastosowań motoryzacyjnych, zapewniające bezpieczną, wydajną komunikację wewnątrz pojazdu, wymaganą w EV, zaawansowanych ADAS i pojazdach autonomicznych. We wrześniu 2019 roku amerykańska firma Marvell Technology przejęła Aquantię za 452 mln dolarów.

Główne podmioty na rynku technologii ethernetowych w branży motoryzacyjnej to Broadcom, Marvell Technology, NXP Semiconductors, Microchip Technology, Texas Instruments Incorporated, Molex LLC, Cadence Design Systems, System-on-Chip Engineering, TTTech Computertechnik AG, Vector Informatik, Excelfore, ACTIA Group, AllGo Embedded Systems Private Limited i Keysight Technologies.

źródło: The Business and Research

Zobacz również