Założyciel firmy automatyzacyjnej najbogatszym człowiekiem Japonii

| Gospodarka Aktualności

Takemitsu Takizaki, który w 1974 roku założył firmę Keyence produkującą czujniki i sterowniki, stał się najbogatszym człowiekiem w Japonii z majątkiem szacowanym na 38,2 mld dolarów, wyprzedzając dotychczasowego lidera Tadashi Yanai, który założył giganta odzieżowego Uniqlo i stracił w zeszłym roku 9,7 mld dolarów, zostając z fortuną wartą 35,5 mld dolarów. Liczby pochodzą z indeksu miliarderów Bloomberga, który plasuje Takemitsu Takizaki na 36. miejscu w światowej lidze ludzi bogatych.

Założyciel firmy automatyzacyjnej najbogatszym człowiekiem Japonii

Takemitsu Takizaki ma 76 lat. Pomógł opracować czujniki, na których opierała się jego firma. Zrezygnował ze stanowiska prezesa Keyence w 2015 roku, a teraz jest przewodniczącym honorowym.

Po niedawnym dodaniu firmy Keyence do indeksu giełdowego Nikkei 225, stała się ona drugą najcenniejszą firmą w Japonii, po Toyocie. Od początku 2020 r. jej wartość uległa niemal podwojeniu – po części dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na systemy automatyki w wyniku pandemii Covid-19. Jest to również jedna z najbardziej dochodowych firm w Japonii, z marżą zysku około 50%.

Keyence jest najlepiej płacącym pracodawcą w Japonii, którego 8380 pracowników otrzymuje średnio 160 tys. USD w roku, licząc rok finansowy do marca 2021. Firma przekazuje pracownikom część swojego zysku operacyjnego poprzez wypłatę, którą otrzymują cztery razy w roku, oprócz miesięcznych premii.

Chociaż Keyence działa w 46 krajach, około 40% jej dochodów nadal pochodzi z Japonii. Prezes i CEO Yu Nakata uważa, że ​​istnieje znaczny potencjał do rozwoju firmy poza Japonią przy użyciu modelu biznesowego sprzedaży bezpośredniej.

Firma Keyence twierdzi, że około 70% jej produktów wchodzi na rynek jako pierwsze na świecie. Jej portfolio obejmuje czujniki, produkty z zakresu bezpieczeństwa maszyn, systemy wizyjne, sterowniki PLC, czytniki kodów kreskowych, wyświetlacze dotykowe, systemy kontroli wymiarów, rejestratory danych, silniki krokowe i serwo, systemy pozycjonowania, znaczniki laserowe, mikroskopy oraz drukarki 3D.

Mimo, że Takemitsu Takizaki jest najbogatszym człowiekiem w Japonii, Bloomberg Billionaire Index plasuje go daleko w tyle za światowymi liderami - Elonem Muskiem z Tesli, z 204 mld dolarów i Jeffem Bezosem z Amazona, z 201 mld dolarów.

źródło: Drives & Controls